Delagation in a duopolistic differentiated gond market with Bertrand competition
Bir düopol biçimde farklılaştırılmış ürün piyasasında 'Bertrand' rekabetçi delegasyon
- Tez No: 43594
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET BİR DÜOPOL BİÇİMDE FARKLILAŞTIRILMIŞ ÜRÜN PİYASASINDA“BERTRAND”REKABETÇİ DELEGASYON Hüseyin Yıldırım Yüksek Lisans Tezi, iktisat Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Semih Koray 31 sayfa Temmuz 1995 Delegasyonun firmalar üzerindeki etkisi birçok modern iktisatçı tarafın dan incelenmiştir. Vickers(1985), Fershtman,Judd(1987) ve Sklivas(1987) problemi pozitif iktisat teorisi açısından ele alırken, Koray ve Sertel(1989) problemi regülasyon olarak düşünmüşlerdir. Bu çalışmada farklılaştırılmış ürünlere sahip bir düopol piyasasinda Bertrand rekabeti altında benzer bir problem ele alınmaktadır. Delegasyon zinciri 5 işletmeciye kadar uzatıldığında firmaların elde edecekleri kârlarda görülen artış, iki firmanın da yeniden dele gasyon yapmak için nedenleri olduğunu göstermektedir. Buradan çıkan doğal bir kestirim, firmaların limitte işbirlikçi bir sonuca işbirliksiz olarak gidecek leri yönündedir. ANAHTAR KELİMELER: Delegasyon - Regülasyon - İşbirliksiz oyun - Bertrand rekabeti - Cournot rekabeti - Düopol - Ürün farklılaştırılması - Işçi-işveren oyunu - Verimlilik iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DELEGATION IN A DUOPOLISTIC DIFFERENTIATED GOOD MARKET WITH BERTRAND COMPETITION Hüseyin Yıldırım M. A. in Economics Supervisor: Prof. Dr. Semih Koray 31 pages July, 1995 The impact of delegation in a firm has been observed by many modern authors. Vickers(1985), Fershtman and Judd(1987), Sklivas(1987) consid ered the problem as part of positive economic theory whereas Koray and Sertel(1989) treated it as a regulation problem. We examine a similar prob lem for a duopolistic differentiated good market with Bertrand competition a.nd lengthen the delegation chain to 5 managers. Our findings show that the firms' profits are monotonically increasing, i.e. there is a positive incentive to redelegate for each firm. Our natural conjecture is that, in the limit, firms reach collusion non-cooperatively. KEYWORDS: Delegation - Regulation - Non-cooperative games - Bertrand competition - Cournot competition - Duopoly - Product differentiation - Principal-Agent games - Efficiency in