Buğday fidelerinin bor toksisitesine toleransında çözünür fenol ve protein değişimlerinin incelenmesi
Examination of soluble phenol and protein on the tolerance of boron toxicity in wheat seedlings
- Tez No: 150960
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BUĞDAY FİDELERİNİN BOR TOKSİSİTESİNE TOLERANSINDA ÇÖZÜNÜR FENOL VE PROTEİN DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Şebnem ARI BAYKAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Işıl ÖNCEL Bu çalışmada sera koşullarında 0, 15, 30, 45, 60 ve 75 mg kg“1 bor konsantrasyonlarında bor toksisitesine toleranslı olan Triticum aestivum L. (ev. Kıraç 66) ve duyarlı olan Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1 149) fidelerinin bor toksisitesine karşı ortaya çıkan semptomları, semptomların ortaya çıkış zamanı ve şiddeti üzerine olan etkileri ve fide boyu, % kuru madde miktarı, bor miktarı, oransal su içeriği, çözünür fenolik ve çözünür protein miktarları incelenmiştir. Bor toksisitesinde semptomların ortaya çıkış zamanı ve şiddeti Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1 149) fidelerinde Triticum aestivum L. (ev. Kıraç 66) fidelerinden daha erken ve daha şiddetli meydana gelmiştir. Triticum aestivum L. (ev. Kıraç 66) ve Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1149) fidelerinde uygulanan bor konsantrasyonlarının artışına bağlı olarak fide boyu ve % kuru madde miktarı azalırken, bor miktarı artmış, oransal su içeriğinde ise önemli bir değişikliğe rastlanmamıştır. Çözünür fenolik miktarı Triticum aestivum L. (ev. Kıraç 66) fidelerinde 15 mg kg”1 bor konsantrasyonunda artmış, Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1 149) fidelerinde önce 30 mg kg bor konsantrasyonunda azalmış sonra 60 mg kg“1 bor konsantrasyonunda artmıştır. Çözünür protein miktarı Triticum aestivum L. (ev. Kıraç 66) fidelerinde 60 mg kg”' bor konsantrasyonunda artmış, Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1149) fidelerinde 45 ve 75 mg kg"1 bor konsantrasyonunda azalmıştır. Sonuçlar, uygulanan bor konsantrasyonlarında bitkide çözünür fenolik ve çözünür protein miktarında meydana gelen değişimlerin tolerans mekanizmasıyla ilişkili olabileceğim göstermektedir. 2004, 76 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Bor toksisitesi, bor toleransı, buğday, çözünür fenolik, çözünür protein
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EXAMINATION OF SOLUBLE PHENOL AND PROTEIN ON THE TOLERANCE OF BORON TOXICITY IN WHEAT SEEDLINGS Şebnem ARI BAYKAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. Işıl ÖNCEL In this study, symptoms to boron toxicity of Triticum aestivum L. (ev. Kıraç 66) seedlings that are tolerant and Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1 149) seedlings that are sensitive effects of symptoms on their appearance time and their intensity, seedling length, amount of percent dry matter, boron amount, relative water content, soluble phenolic and soluble protein amounts were investigated in greenhouse conditions at 0, 15, 30, 45, 60 ve 75 mg kg'1 boron concentrations. Appearance time of boron toxicity occur previously and intensity of symptoms are more severe in Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1149) seedlings than Triticum aestivum L. (cv. Kıraç 66) seedlings. With respect to increase of boron concentrations applied on Triticum aestivum L. (cv. Kıraç 66) and Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1149) seedlings, seedling length, amount of percent dry matter is decreased while boron amount is increased and relative water content is not changed significantly. Soluble phenolic amount is increased in Triticum aestivum L. (cv. Kıraç 66) seedlings at 15 mg kg“1 boron concentration, but is firstly decreased in Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1149) seedlings at 30 mg kg'1 boron concentration and then is increased 60 mg kg”1 boron concentration. Soluble protein amount is increased in Triticum aestivum L. (cv. Kıraç 66) seedlings at 60 mg kg“1 boron concentration, but is decreased in Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1 149) seedlings at 45 and 75 mg kg”1 boron concentrations. Results show that change of soluble phenolic and soluble protein amounts of plant could be related with tolerance mechanism at applied boron concentrations. 2004, 76 pp. Key Words : Boron toxicity, boron tolerance, wheat, soluble phenolic, soluble protein