Sorex (Mammalia: Insectivora)' in bazı lokalitelerdeki taksonomisi
Taxonomy of Sorex (Mammalia: Insectivora) in some localities
- Tez No: 150959
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKUT KIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SOREXfMAtAMALlAiTtiSECTTVORAy ÎN BAZI LOKALİTELERDEKÎ TAKSONOMÎSÎ Senem AKYILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Erkut KIVANÇ Bu çalışmada Bolu ve Trabzon illerine ait 9 Iokaliteden alman 18 örnek morfolojik ve istatistiksel olarak incelendi. Her bir baş iskeletinden literatürde verilen karakter ölçüleri ile gerekli olduğu düşünülen toplam 14 ölçü mikrometre ile alındı, örneklerin teşhisi; post rengi, alt ve üst çenedeki dişlerin yapısı, iç karakter ölçüleri ile türlerin yayılış alanına göre yapıldı. Bu lokalitelerde S.volmıchini, S.araneus, S.satunini türlerinin yayılış gösterdiği saptandı. 2004, 46 sayfe ANAHTAR KELİMELER: Mammalia, Insectivora, Sorex, taksonomi, morfoloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TAXONOMY OF SOi*£X(MAMMALIA:INSECnVORA) IN SOME LOCALITIES Senem AKYILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Erkut KIVANÇ In this study, 18 samples from 9 localities of Bolu and Trabzon cities were analized morphologically and statistically. 14 measurements that are thought to be necessary and the characteristic measurements which are given in the literature are taken by the micrometer. Determination of the examples are made by the colour of the pelage, by the formation of the upper and the lower teeth, morphologic measurements and the distribution of the species. It is determined that S.volnuchini, S.araneus, S.satunini species of the genus are spread out in these localities. 2004,46 pages KEY WORDS: Mammalia, Insectivora, Sorex, taxonomy, morphology İİ