Çay tarımında tarımsal yayım çalışmalarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the evaluation of agricultural extension activities on tea production
  1. Tez No: 150984
  2. Yazar: EHLİNAZ TORUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL TALUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÇAY TARIMINDA TARIMSAL YAYIM ÇALIŞMALARININ DEĞfeRLENDlRÎLMESt ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ehlinaz TORUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tartın Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Pro£ Dr. Cemal TALUĞ Bu araşbrmanın temel amacı, Doğu Karadeniz Bölgesinin en önemli gelir kaynağı olan çay tarımında, çay bahçelerinin ıslahı ve kaliteli çay üretiminin temini amacıyla, kültürel uygulamalardan biri olan gençleştirme budamasının konu edildiği 93 / 5096 sayılı B.KJK. ile uygulamaya konulan“Budama ProjesPnin, tarımsal bilgi sistemleri içerisindeki yerinin belirlenmesi, proje ile ilgili yayım çalışmalarının verimliliğini ve bu çalışmaların planlı - programlı bir şekilde yürütülme durumunun ortaya konulması, proje kapsamında üreticiye ( çiftçiye ) götürülen yayım mesajlarının üretici koşullarına uygunluğunun saptanması, Çaykur yayım elemanlarınca ( budama projesi elemanları ) götürülen bu mesajların üreticiler tarafından tenimsenme ve uygulanma durumu ile bu mesajların benimsenmesini etkileyen faktörlerin araştrnlması, budama ve gübreleme konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi, bilgi kaynaklarının ve kültürel önlemlerin ( budama* gübreleme vs.) benimsenmesi ve yaygınlaştırılması için yürütülecek yayım çalışmalarına yönelik önerilerin geliştirilmesidir. Bu amaçlara ulaşmak üzere, Doğu Karadeniz bölgesinde çay tarımının yoğun olarak yapıldığı flç il ve bu illere bağlı üç ilçe araştırma bölgesi olarak belirlenmiş, bu ilçelerdeki üç çay fabrikası üretim alanına bağlı olan 13 köydeki çay tarımı yapan üreticiler ( çiftçiler ) araştırmanın ana veri kaynağı olarak seçilmiştir. Buna ilave olarak, yörede üreticilerin budama ve gübreleme konusunda en önemli bilgi kaynaklan olması nedeniyle, ”Budama Projesi“ elemanları { Ziraat Mühendisleri, Çay Eksperleri, Tanm Teknisyenleri ve Teknikerleri ) ile de görüşmeler yapılmıştır. Bu şekilde, 130 üretici ve 28 teknik eleman ( Budama Projesi Elemanları ) ile anket çalışmaları gerçekleştirilerek, araştırmanın temelini oluşturan veriler elde edilmiştir. Araştırmada incelenen tanm işletmeleri, arazi büyüklüğü kriterine göre gruplara ayrılmış, veriler bu kritere göre değerlendirmeye alınmıştır. Üreticilere ilişkin bulgulara göre, araştırma yöresinde faaliyet gösteren üreticiler, kültürel tedbirleri ( budama,gübreleme, yabancı ot temizliği vs.) büyük oranda yerine getirmekte, bunu da genelde zorunluluktan yapmaktadırlar. Üreticilerin özellikle gençleştirme budaması ve gübreleme konularında bilinçli ve duyarlı olmadıkları ifade edilebilir. Üreticilerin büyük bir bölümünün gübreleme konusundaki önerilere uymadığı, yüksek dozda gübre ( kimyasal gübre ) kullanımının yaygın olduğu görülmektedir. Çaykur'un çay alım politikaları nedeniyle, üreticilerin büyük bir bölümünün budama yaptığı görülmektedir. Ancak bu sonuç üreticilerin budama konusunda duyarlı olduklarını göstermemektedir. Gerek üreticiler, gerekse ”budama projesi“ elemanları ile yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilere göre, yöredeki üreticiler çay tarımında kültürel tedbirleri yada herhangi bir yeniliği ( uygulama konusunda zorlayıcı tedbirler olmadıkça ) uygulamaya hazır değildir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Çaykur ”Budama Projesi“ elemanları, budama ve gübreleme konusunda üreticilerin en çok baş vurduğu bilgi kaynaklarıdır. Bu nedenle, üreticileri yönlendirecek ve önderlik edecek konumda olan bu elemanların, konuyla ilgili belirleyici bir önem taşıdığı ifade edilebilir. Bulgulara göre, üreticilerin çay bahçelerini budama ve gübreleme uygulamalarıyla birebir ilgili olan ve onlara bu konuda bilgi götürme (yayım çalışması yapma) görevini de yürüten, ”budama projesi“ elemanları arasında Ziraat Fakültesi mezunu olanların oram % 60.71 dir. ”Budama Projesi" elemanlanrun büyük bölümünün almış oldukları eğitimin yürüttükleri görev konusunda uzmanlaşmalarını sağlayıcı nitelikte olduğu söylenebilir. Bu elemanların uzmanlık alanları ile ilgili hizmet içi eğitimlere ve kurslara çok yoğun katılmadıkları ve bu gruptaki bazı elemanların konulan ile ilgili hiçbir kursa katılmadıkları belirlenmiştir. Çay tarımına yönelik budama ve gübreleme konusunda, yurtdışında herhangi bir aktiviteye katılan yada yayın takip eden eleman bulunmamaktadır. 2004, 157 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Cay, Budama ve Gübreleme, Tarımsal Yayım, Çay Tarımına Yönelik Kültürel Önlemler, Çay Bahçelerinin Islahı, Bilgi Düzeyi, Bilgi Kaynakları, Doğu Karadeniz Bölgesi.
Özet (Çeviri)
ABSTOACT Ph. D. Thesis A RESEARCH ON THE EVAUTION OF AGRICULTURAL EXTENSION ACTIVITIES ON TEA PRODUCTION Ehlinaz TORUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Scienses Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof Dr. Cemal TALUG The main aims of this study are to determine, among agricultural acknowledgement systems, the place of the“Pruning Project”which was applied with dicision of council of ministers (B.K.K.) numbered 93 / 5096 concerning pruning for rejuvenation as one of the cultural precautions for improving the landscape and obtaining higher quality tea production in Eastern Black Sea Region where the tea agriculture is the most important source of income; to indicate the productivity of the extension program and to evaluate the working effort according to the program; to find out the suitability of the extension messages with the producer conditions; to investigate, by the producers, the state of being adopted and applied of the messages carried by Çaykur extension staff and the factors affecting the adoption of the messages; to make suggestions on extension activities aiming to examine producers' knowledge on pruning and manuring and to increase the adoption and prevalence of information sources and cultural practices. To reach these aims, three counties in Eastern Black Sea Region in which tea agriculture is done intensively and three district counties in each country are designated as research region. Moreover, tea producers from 13 villages connected with 3 tea factory were chosen as main datum source. In addition to this, meetings are held with the staff of“Pruning Project”(engineers, tea experts, agricultural technicians ) because they are the most important information source of producers in the region on pruning and manuring in tea agriculture. By this way, an investigation with 130 producers and 28 extensionists of Pruning Project is carried out and the fundamental data of the research were reached. The agricultural administrations investigated in the study were divided into groups of according to the size of the area and the data were evaluated according to this criterion. In compliance with the findings obtained the producers' survey, the producers in the research area mostly apply the cultural practices ( pruning, fertilizing eradicating weed) and they usually do this for necessity. It can be said mat the producers are not conscious and sensible especially to the pruning for rejuvenation and manuring It is noticed that most of the producers do not follow the suggestions on manuring moreover, they mostly use in higher dosages (chemical manure). It is also noticed that, because of the tea buying policies of Çaykur, most of the producers prune. But this situation does not show that the producers are sensible to pruning. According to the information obtained from the producers as well as the staff of“Pruning Project”, the producers in the region are not ready to apply the cultural practices or any innovation in tea agriculture ( despite they take the compulsive measures in application ). Consequently, according to the results obtained from the research, the staff of Çaykur“Pruning Project”are the information sources that the producers mostly take as a reference in pruning and manuring. For this reason, it can be said that these staff who are in the position of leading the producers have a determinative importance in the subject According to the findings, among the staff of“Pruning Project”who are related with the application of pruning and manuring in tea fields by producers and who have the function of giving information about this subject (making extension), the rate of being graduated from Agricultural Faculty is % 60.71. It can be said that most of the staff of“Pruning Project”had an education that can lead them to being expert in their duties. It is noticed that these members don't intensively join the in - service training courses about their expertness subject and it is also noticed that some members of this group did not join any course about their subject There is not any staff who involved in any activity abroad or who follow publications about pruning and manuring related with tea agriculture. 2004, 157 pages Keywords : Tea, Pruning and Manuring, Agricultural Extension, Cultural Practices Related with Tea Agriculture, Improvement of Tea Gardens, Level of Knowledge, Knowledge Sources, Eastern Black Sea Region..