Sudan'ın Khartum bölgesinde radyo tarım programlarının çiftçiler tarafından dinlenilmesi ve algılanması üzerine bir araştırma
Research on farmers listening and perception to radio agricultural program in Sudan Khartoum region
- Tez No: 150985
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN TATLIDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Doktora Tezi SUDAN'IN KARTUM BÖLGESİNDE RADYO TARIM PROGRAMI -ARININ ÇİFTÇİLER TARAFINDAN DİNLENİLMESİ VE ALGILANMASI ÜZERİNEBİR ARAŞTIRMA Azhare Ahmed Abdalla FARAH Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Hasan TATLIDİL Bu çalışma, Sudan'da bir kitle iletişim aracı olan radyo'nun tarım kesimindeki önemi ve etkilerini incelemektedir. Araştırma Khartum bölgesindeki çiftçilerin tarımsal radyo programlarını dinleme ve algılamalarını incelemekte olup, bu yönüyle Sudan'da yapılmış ilk araştırma niteliğindedir. Araştırma, Khartum bölgesinde bulunan ve asıl geçim kaynağı tarımsal faaliyetler olan 72 köyün VolO'u nu oluşturan 7 köyde yürütülmüştür. Araştırmada, radyo kullanımın ve tarımsal radyo programlarının dinlenmesinin yaygınlaştığı belirlenmiştir. Araştırmada, tarımsal radyo programlarının dinlenmesi ile yaş, eğitim düzeyi, işletme büyüklüğü ve gelir düzeyi gibi sosyo-ekonomik değişkenler arasında önemli ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Buna karşılık, radyodan tarımsal programların dinlenmesi ile aile büyüklüğü, tarımsal alet ve makine kullanımı, hayvan varlığı, tarım dışı faaliyetler ve finansman kaynakları gibi değişkenler arasında istatistiki anlamda ilişkilerin önemsiz olduğu belirlenmiştir. Yine araştırmada, tarımsal yayımla ilgili yayınlara ulaşma durumu, televizyon varlığı ve radyo varlığı gibi haberleşme davranışları ile radyodan tarımsal programların dinlenmesi arasında önemli ilişkiler bulunurken; tarla günlerine katılma, yayım toplantılarına katılma ve gazete alma ve okuma gibi haberleşme davranışları ile radyodan tarımsal programların dinlenmesi arasında ilişkilerin önemsiz olduğu belirlenmiştir. Radyodan tarımsal programların dinlenmesi ile çiftçilerin yayım elemanlarıyla ilişkileri, değişik örgütlere üyelik ve diğer köylerle iletişim arasında istatistiki anlamda önemli ilişkiler bulunurken, büyük şehirler ve başkentle ilişkiler arasında önemsiz ilişki saptanmıştır. Araştırmada, tarımsal programların; arazi işleme yöntemleri, ekim tarihleri, yeni ürün çeşitleri, gübreleme ve zararlılarla mücadele gibi yeniliklerin uygulanmasında çiftçiler için yararlı olduğu saptanmıştır. Araştırmada, çiftçilerin daha çok tarımsal zararlılarla mücadele ile zararlıların kontrolü ve sebze pazarlamansa ilişkin mesajlar içeren radyo yayınlarına ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Araştırmada, tarımsal radyo programı kapsamında yayınlanan yaz döneminde domates yetiştiriciliği, bakteriyel kök gübresi kullanımı, hurma tarımı ve meyve ve sebze zararlılarıyla mücadele gibi dört programın çiftçiler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çiftçilerin bu dört programdan haberdar olmalarında radyonun önemli bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Araştırma, kişiler arası haberleşme ve yayım elemanlarının yeniliklerin uygulanmasında daha büyük öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. 2003, 143 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Tarımsal radyo programı, Kartum Bölgesi, radyo dinleyenler, radyo dinlemeynler, algılama, yayım mesajları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis RESEARCH ON FARMERS LISTENING AND PERCEPTION TO RADIO AGRICULTURAL PROGRAM IN SUDAN KHARTOUM REGION. Azhare Ahmed Abdalla FARAH Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof Dr: Hasan TATLIDİL The study was conducted to show the importance and impact of mass media communication tools in terms of radio in agriculture in Sudan. The study is pioneer in this type of research through studding the farmers listening and perception to radio agricultural program in Khartoum region. The study was conducted through interviewing 10% of the total farmers in seven villages out of 72 villages depend mainly on agriculture on living. The study revealed, both the spread of using radio and listening to radio agricultural programs. The study showed while there is a significant relationship between listening to radio agricultural programs and socio economic variables that include: age, educational level, farm size, and level of income. But there is no significant relationship in case of; family size, machinery and equipment used, keeping of farm animals, off-farm employment and source of finance. The study showed while there is a significant relation between listening to radio agricultural programs and variables of communication behavior include exposure to agricultural extension publications, possessing of television, and possessing of radio. But there is no significant relation in case of participation on field days, attending of extension meeting, and buying and reading newspaper. The study showed there is a significant relation between listening to radio agricultural programs and contact with extension agent. Also the study showed while there is significant relation between listening to radio agricultural programs and both, society membership and communication with other villagers, but the relationship is not significant in case of visiting of center and large cities. The study showed farmers had gotten help from radio agricultural programs on applying agricultural innovations include mainly; method of land preparation, sowing date, new crop variety, fertilizer, and pestcides. The study also revealed the reliance of respondents on radio to broadcast subjects convenient to needs include mainly pest control and marketing of vegetables. Through studding of four broadcasted messages include: growing of tomato during summer, applying of bacterial root nodes for soil, planting of date palm trees, and using of selected pesticides. The study showed the importance and effectiveness of radio in“awareness”of farmers. But it reveals the role of interpersonal communication and extension workers is very important in implementation of these innovations. 2003, 143 pages Key Words : Radio agricultural program, Khartum Region, radio listener, radio non-listener, perception, broadcasted messages.