Kastamonu ili Tosya ilçesinde çeltik yetiştiren işletmelerin ekonomik analizi
Economic analysis of farms producing paddy in Tosya district of Kastamonu province
- Tez No: 150989
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEMİR GÜNDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KASTAMONU İLİ TOSYA İLÇESİNDE ÇELTİK YETİŞTİREN İŞLETMELERİN EKONOMİK ANALİZİ AytenZAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanın Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Erdemir GÜNDOĞMUŞ Bu çalışmanın amacı Kastamonu ili Tosya ilçesindeki taran işletmelerini ekonomik yapıları ile yıllık faaliyet sonuçlarım ortaya koymak, işletme gelirlerinin arttırılabilmesi için yapılacak planlama çalışmalarında kullanılacak girdi-çıktı katsayılarını elde etmek ve üretim faaliyetlerinin nispi avantajlarım belirlemektir. Bu amaçlara ulaşabilmek için kullanılan verilerin büyük bir bölümü birincil verilerdir. Bu veriler, araştırma alanında, istatistiksel yöntemlerle belirlenmiş, 2 ayrı gruptaki 76 işletmeden 2001 yılı Ekim ayında toplanmıştır. Etüd edilen işletmelerde ortalama işletme arazisi genişliği 59 dekar, ortalama çiftçi ailesi nüfusu 3,40 kişidir. Okur-yazarlık oram % 91,81'dir. İşletme arazisini, oransal olarak birbirine yakın olan tarla, sebze ve meyve arazisi oluşturmaktadır. Aktif sermayenin % 74.48'ini çiftlik sermayesi, % 25,52'ini işletme sermayesi oluşturmaktadır. İşletmenin kullandığı yabancı sermaye oram % 25.58'dir. 2004, 97 sayfa AHANTAR KELİMELER: Çeltik, pirinç, çeltik üretimi, üretim değeri, ekonomik analiz, aktif sermaye, saf hasıla, tarımsal gelir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF FARMS PRODUCING PADDY IN TOSYA DISTRICT OF KASTAMONU PROVINCE Ayten ZAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Erdemir GÜNDO?MUŞ The objectives of this study are to explore economic structures and annual performances of agricultural forms in Tosya district of Kastamonu, to obtain input-output coefficients to be used in related planning projects, and to put forward proportional advantages of production activities. The bulk of the data used to reach the objectives is original. Data was collected from 76 farms distributed into 2 seperate size groups area by means of appropriate statistical techniques in October 2001. The farms were so obained have an avereage size of 59 da and the mean family size is 3,40 person. 91,81 % of the population is literate. The farm area was composed of field crops, vegetables and orchard which close to each other in size. 74,48 percent of capital is land related and only 25.52 percent is working capital. Percentage of debt used is 25.58%. 2004, 97 pages Key Words : Paddy, rice, production cost, economic analysis, farm assets, net return, farm income