Akdeniz Bölgesi'nde örtü altı bağcılığın ekonomik analizi
Economic analysis of grape production under plastic cover in the Mediterranear Region
- Tez No: 151008
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKDENİZ BÖLGESİ'NDE ÖRTÜ ALTI BAĞCILIĞIN EKONOMİK ANALİZİ Belma ÖZERCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK Bu araştırmada Akdeniz Bölgesi'nde örtü altı üzüm yetiştiriciliğinin ekonomik yönü analiz edilmiştir. Seralarda yetiştirilen mevcut ürünlere alternatif olarak örtü altında üzüm yetiştiriciliği Akdeniz Bölgesi'nde oldukça yeni bir üretim faaliyetidir. Bu faaliyet için üretim maliyeti, üretim değeri ve net kâr tespit edilmiştir, örtü altında üzüm hasadı, açıktakilere göre bir ay daha erken yapılmaktadır. Böylece üreticiler fiyat avantajından yararlanabilmektedirler. Verime ve üretim masraflarına göre oluşan 1 kilogram üzüm maliyeti 966.390 TL olarak bulunmuştur. Tesis masrafları 21.830.501.370 TL, net kâr 6.134.436.968 TL olarak bulunmuştur. örtü altı üzüm yetiştiriciliği yapan üreticilerin tesis aşamasından itibaren pazarlamaya kadar çeşitli aşamalarda teknik bilgi yetersizliği ve girdi temini gibi sorunlarla karşılaştıkları belirlenmiştir. 2004, 89 sayfa ANAHTAR KELİMELER : örtü altı üzüm yetiştiriciliği, ekonomik analiz, üretim maliyeti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF GRAPE PRODUCTION UNDER PLASTIC COVER IN THE MEDITERRANEAN REGION Belma ÖZERCAN Ankara University Graduate School of Nature! and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK In this research, economic aspects of grape production under cover were analysed in The Mediterranean Region.The production of grape under plastic cover is very new production activity in The Mediterranean Region as an alternative activity to classic crops which is produced in greenhouses. In this research;production cost, value of production and profit were determined for this production activity. Grape reaping under cover is made one month earlier from open field. So.the growers can benefit from advantage of price. The grape cost per kg,which come into existence dependingonthe yield and production costs was found with TL 966.390. The plantation cost was found with TL 21.830.501.370 and profit was found with TL 6.134.436.968. It was determined that growers who grove grape under cover have many problems (technique information deficiency and provide input ) invarious stages from plantation to marketing. 2004, 89 pages Key Words : Grape production under cover, economic analysis, production cost.