Ankara'da kurulacak seranın projelendirilmesi ve karlılığın değerlendirilmesi
Designing of greenhouse and feasibility for Ankara regions
- Tez No: 151009
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA'DA KURULACAK SERANIN PROJELENDİRİLMESİ VE KARLILIĞININ DEĞERLENDİRİLMESİ Murat YANIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Aydın ÖNEŞ Bu çalışmada, ülkemizdeki kesme çiçek yetiştiriciliğinin sadece kıyı bölgelerinde değil, iç kesimde kalan bölgelerde de kârlı olarak yapılabileceğinin ve dolayısıyla önemli bir istihdam alanı açabileceğinin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Ankara'da kurulacak bir serada yetiştirilecek krizantemin, Ankara pazarı için kârlılık durumu araştırılmıştır. Materyal olarak 51 m x 36 m boyutlarında bir cam sera alınmış, Ankara ve Yalova için ayn ayrı statik, sulama ve ısıtma projeleri yapılmıştır. Projelenen seranın ekonomik analizleri her iki yöre koşullan için karşılaştırmalı olarak irdelenmiş ve Yalova' daki yetiştiriciliğin daha karlı olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlanndaki farklılığın iklim parametrelerinden kaynaklandığı saptanmıştır. Ancak hazırlanan fizibilite raporuna göre, krizantem yetiştiriciliğinin, Ankara ve benzeri iklim koşullarına sahip yörelerde de kârlı olarak yapılabileceği ve mevcut üretim alanlarına alternatif olabileceği sonucu ortaya çıkmıştır. 2004, 88 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sera, çevre koşullan, kesme çiçek, krizantem, fizibilite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DESIGNING OF GREENHOUSE AND FEASIBILITY FOR ANKARA REGIONS Murat YANK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof Dr. Aydın ONES This study aims to investigate whether it is profitable to grow cut-flowers and this may significantly contribute to employment in the central Anatolian region of Turkey as it is in its costs. To achieve this purpose, the profitability of cut-flowers (chrysanlnemum) which are grown in a greenhouse built in Ankara for the Ankara market has been anaylzed. First the static, irrigation and heating projects of a 51 m x 36 m long glass-made greenhouse have been conducted considering the conditions in Ankara and Yalova Then the economical analyses of both greenhouses, the one in Ankara and the one in Yalova, have been compared. The results have revealed that for the Ankara market, the growing of cut-flowers (chrysanthemum) is much more profitable if it is done in Yalova. The differences in the results of the analysis have been caused by the climatic parameters. 2004, 91 pages KeyWords: Cut flower, chrysanthemum, greenhouse construction, feasibility, the environmental conditions.