Doğu Akdenız bölgesi örtü altı domates yetiştiriliciğinde Fusarium oxysporum spesiyal form ve ırklarının yaygınlığı, moleküler yöntemlerle ayrımı ile kök ve kök boğazı çürüklüğü (F. oxysporum f. sp. radicis-lycopersici Jarvis & Shoomaker) hastalığının entegre yönetimi
Prevalence of Fusarium oxysporum formae speciales and races in protected tomato growing areas of Eastern Mediterranean region of Turkey, their molecular differentiation and integrated disease menagement of crown and root rot (F. oxysporum f. sp. radicis-lycoersici Jarvis & Shoomaker)
- Tez No: 275528
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesi'nde Fusarium oxysporum'un formlarının neden olduğu domates kök ve kök boğazı çürüklüğü (FORL) ve domates Fusarium solgunluğu (FOL) örtü altı domates yetiştiriciliği yapılan alanlarda ekonomik kayıplara neden olan en önemli patojenlerdendir. Adana ve Mersin il ve beldelerinde Kasım 2007- Nisan 2008 ayları arasında örtü altı domates seralarından Fusarium oxysporum hastalığının ortalama hastalık oluşumu ve şiddeti Adana ilinde yıllar itibariyle % 35,0 ve % 18,1, Mersin ilinde % 43,2 ve % 20,4 olarak saptanmıştır. Adana ilinde hastalık yaygınlığı hastalıklı sera sayısı açısından % 56.1, hastalıklı sera alanı açısından ise % 68.1' dur. Mersin ilinde hastalık yaygınlığı hastalıklı sera sayısı açısında % 59.7, hastalıklı sera alanı % 56.4'dür. PCR çalışmasında farklı bölgelere ait, 87 izolatın % 60'ı FORL olarak belirlenirken, % 40'ı FOL olarak tespit edilmiştir. İzolatların klasik yöntemlerle yapılan tanılama ile PCR sonuçları arasında farklılık tespit edilmiştir. FORL ile entegre mücadelede, solarizasyon (S) + Metham sodium (MS) uygulamaların patojenin canlılığına etkisi 5,15,25 ve 35 cm toprak derinliğinde topraktan ve gömülü inokulum üzerinde azaltıcı yönde etkili olurken, yalnız solarizasyon uygulamasında 35 cm'de patojeni öldürücü sıcaklığa ulaşılamamıştır. Her iki yıl sera denemelerinde hastalık oluşumu en az S+MS uygulamanmış toprakta birinci yıl % 21,3 ile BS uygulamasında, ikinci yıl ise % 20,0 ile TH-T uygulamasında saptanmıştır. Biyolojik ajanlar içerisinde FORL mücadelesinde en ümit var sonuçlar Basillus subtilis QST-713 (BS) ve Thricoderma harzianum (TH-T) uygulamalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fusarium crown and root rot and Fusarium wilt are the most important diseases of tomato grown under protected conditions in the Eastern Mediterranean region of Turkey. The diseases cause important economic losses in the region. Survey studies were conducted in tomato growing greenhouses of Adana and Mersin provinces to determine disease incidence and severity of Fusarium crown and root rot (FORL) and Fusarium wilt (FOL) during November 2007-April 2008. Disease incidence and disease severity values were 35.0% and 18.1% in Adana province and 43.2% and 20.4% in Mersin province, respectively. Disease prevalence in terms of number of diseased greenhouses and diseased area were 56:1% and 68:1 in Adana province and, 59.1% and 56.4% in Mersin province, respectively. Polymerase Chain Reaction (PCR) studies characterized 87 isolates, representative of different locations, as FORL (60%) and FOL (40%). Differentiation in diagnosis was detected between conventional methods and PCR analyses. In the case of integrated management of FORL, Solarisation (S) and Metham Sodium (MS) application was effective on pathogen vigour at 5, 15, 25, and 35 cm soil depth. Solarisation alone did not result the lethal soil temperature for the pathogen at 35 cm soil depth. In greenhouse experiments conducted for two years, the least disease incidence in soils that S+MS was not applied occurred in BS and TH-T applications with 21.3% and 20.0%, respectively. Bacillus subtilis QST-713 (BS) and Thricoderma harzianum (TH-T) applications among biological agents in FORL control yielded promising results.