Tarım makinaları imalat sanayiinde üretim ve dışsatıma yönelik talep projeksiyonunun belirlenmesi
The determination of demand projection on agricultural machinery production and export
- Tez No: 151010
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARIM MAKİNALARI İMALAT SANAYİİNDE ÜRETİM VE DIŞSATIMA YÖNELİK TALEP PROJEKSİYONUNUN BELİRLENMESİ Bahu Gûndoğdu TÜMER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Ali İhsan ACAR Bu çalışmada, ülkemizde tarım alet ve makinalanna ilişkin dışsatım ve imalat verileri incelenerek, geleceğe yönelik tahminler yapılması amaçlanmıştır. DİE ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan alınan dışsatıma ilişkin 59 ve imalata ilişkin 62 adet alet ve makina verileri SPSS 13.0 programında 10 ayrı matematiksel modele göre analiz edilmiştir. İstatistiksel olarak değerlendirmeler yapılarak, determinasyon katsayısı ve anlam düzeyi ile birlikte her bir alet ve makinaya ilişkin uyuşma dereceleri hesaplanmıştır. Daha sonra; dışsatımda 34 ve imalatta 28 alet ve makinaya ilişkin elde edilen anlamlı sonuçların her biri için en uygun matematik model belirlenmiş ve buna göre gelecek yıllara ilişkin tahmin grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE DETERMINATION OF DEMAND PROJECTION ON AGRICULTURAL MACHINERY PRODUCTION AND EXPORT Bahu Gündoğdu TÜMER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof.Dr.Ali ihsan ACAR In this study, it is aimed to determine the trends by using manufacturing and export data relation to the agricultural machines and equipments in Turkey. For this purpose, data taken from State Institute of Statistics and Ministry of Agriculture and Rural Affairs has been analyzed by SPSS 13.0 software due to 10 separate mathematical models. Some parameters such as determination coefficient, significant level and correspondence coefficient have been calculated as statistically for each machine. Significant results have been obtained for 34 exported machines and 28 manufactured machines, and the most convenient mathematical model has been examined for these machines, and plotted conjectural graphics for the next years. It has founded the highest determination coefficient of the centrifugal pumps with single step for export and the disc and spike tooth harrow for manufacture. It has examined that increasing trend in export and both increasing and decreasing in manufacture all machines. 2004, 134 pages KEY WORDS : Agricultural machinery and equipments, manufacturing, export, trend analysis, demand projection