Ateşli silah atış artıklarında bulunan antimon, baryum ve kurşunun gfaas ile tayini
Determination of antimony, barium and lead in gunshot residues using gfaas
  1. Tez No: 151015
  2. Yazar: ŞÜKRAN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESMA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Doktora Tezi ATEŞLÎ SİLAH ATIŞ ARTIKLARINDA BULUNAN ANTİMON, BARYUM VE KURŞUNUN GF AAS İLE TAYİNİ Şükran GÜLLÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Esma KILIÇ Bu çalışmada, ateş eden kişilerin ellerindeki atış artıklarını toplamada Svap Yöntemine alternatif olarak yeni bir numune toplama yöntemi geliştirildi ve bu yöntemle toplanan numunelerde Sb, Ba ve Pb'un grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrometrisi ile tayini için bir yöntem geliştirildi. Çalışmanın ilk basamağında çeşitli bez bantlar kullanılarak matriks etkisi olmayan Betaplast ipek bantın en uygun bant olduğu belirlendi. Sb, Ba ve Pb standartları kullanılarak yapılan çalışmalarla Svap Yöntemi ve Bant Yöntemi için geri kazanım verimleri incelendi ve % 95 güven seviyesinde her iki yöntemle elde edilen sonuçların birbiriyle uyumlu olduğu görüldü. Ancak, ele bulaşan gerçek atış artıklarının Bant Yöntemiyle toplanmasında Sb, Ba ve Pb'un geri kazanımının daha yüksek olduğu bulundu. Silah ve fişek türüne bağlı olmaksızın atış artıklanndaki Ba ve Pb'un Sb'a kütlece oranlarının en az üç olduğu belirlendi. Bir kişinin elinden toplanan numunede sadece Sb'un bulunmasının bu numunede atış artığı olduğu sonucuna varılmasında yeterli olmadığı; Ba ve Pb'un Sb'a oranlarının da belirlenmesi gerektiğine, çeşitli meslek grubundaki kişilerin ellerinden alman numunelerin analizleri sonucunda, karar verildi. Ayrıca, atıştan sonra ateş eden kişinin yaptığı faaliyetlerle numunedeki Sb, Ba ve Pb miktar ve oranlarının değişimi de incelendi. 2004, 96 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Ateşli silah atış artıkları, antimon, baryum ve kurşun tayini, GFAAS, numune alma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DETERMINATION OF ANTIMONY, BARIUM AND LEAD IN GUNSHOT RESIDUES USING GFAAS Şükran GÜLLÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Esma KILIÇ In this work, as an alternative to Swab method a new method has been developed for the collection of gunshot residues from shooter's hands and a new procedure has been developed for the determination of Sb, Ba and Pb by GFAAS in the samples collected with the new method. In the first step of this study, several different cloth adhesive tapes were examined and Betaplast silk adhesive tape which has no observable matrix effect was found to be the most suitable tape. Preliminary studies by using Sb, Ba and Pb standards for comparing the recovery yields of both Swab Method and Tape Method showed that the results of both methods are in good agreement at 95% confidence level. However, the recovery of gunshot residues on shooter's hands by Tape Method was found to be higher than Svab Method. The ratio of Ba and Pb to Sb in mass was observed to be over three with no relation to the type of gun or cratridges. It was decided that finding only Sb in a sample taken from a suspected person's hand was not sufficient to decide that it is a gunshot residue, the analysis results of samples collected from people of different occupations showed that determination of ratios of Ba and Pb to Sb is also required. In addition, a change in the amounts and the ratios of Sb, Ba and Pb has been investigated in relation to shooter's activities after shooting. 2004, 96 pages Key Words : gunshot residues, antimony, barium and lead determination, GFAAS, sampling