Kavunda (Cucumis melo L.) tuz stresine toleransın belirlenmesinde antioksidant enzim aktivitesi ve lipid peroksidasyonundan yararlanma olanakları
Possibilities of using of antioxydant enzyme activity and lipid peroxydation for determination of salt tolerance in melon (Cucumis melo L.)
- Tez No: 151020
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEBNEM ELLİALTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
)S/0Z>0 ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAVUNDA {Cucumis melo L.) TUZ STRESİNE TOLERANSIN BELİRLENMESİNDE ANTİOKSİDANT ENZİM AKTİVİTESİ ve LİPİD PEROKSİDASYONUNDAN YARARLANMA OLANAKLARI Şebnem KUŞVURAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Şebnem ELLİALTIOĞLU Kavunda tuza tolerans bakımından genotipler düzeyinde farklılığın saptanması ve bu amaçla etkin bir seçim parametresi olarak SOD ve CAT gibi bazı antioksidant enzim aktiviteleri veya lipid peroksidasyonundan yararlanma olanaklarının belirlenmesi amaçlanan araştırma iki aşamada yürütülmüştür. Ön seçim aşamasında 36 adet Cucumis genotipi kullanılarak, temel bazı büyüme parametreleri ve fizyolojik değişimler çerçevesinde tuza tolerans bakımından sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Yeşil aksam yaş ve kuru ağırlığı, mineral element analizleri (Na+, K+ ve Cl“) ve lipid peroksidasyon (MDA) ölçümleri sonucunda tuza tolerant ve duyarlı gruplar oluşturularak toplam 6 adet genotip ikinci aşamada kullanılmak üzere belirlenmiştir | Tuza duyarlı genotipler: Yuva (21), Ananas F! (2), Acur (C.flexuosus) (60); Tuza tolerant genotipler: Besni (18), Midyat (35), Van (Erçek) - Şemame (48)]. Ayrıca tuza tolerant Galia C8 ve Galia Fİ çeşitleri de çalışmaya dahil edilmiştir. 100 mM NaCl uygulanmış ve kontrol olarak NaCl içermeyen su kültüründe yetiştirilen 8 adet Cucumis materyalinin yapraklarında Na+, K+,Ca+2 ve Cl”iyonları, klorofil, MDA miktarları ile SOD ve CAT enzim aktiviteleri incelenmiştir. Kavun genotipleri arasında tuza tolerans bakımından farklılıkların bulunduğu, tuza tolerans özelliğinin Na+ ve Cl“ iyonlarının biriktirilmesi veya uzak tutulması ile ilişkili olduğu, YASİ (%) ve skala değerlerinin (0-5) tuza toleransın belirlenmesinde etkin parametreler olarak görüldüğü belirlenmiştir. Antioksidant enzim aktivitelerinden katalazın, SOD'a nazaran seçim için daha sağlıklı sonuçlar verdiği, fakat bu özelliklerin tuza toleransın belirlenmesinde tek başına kullanılmasının yeterli olamayacağı anlaşılmıştır. 2004, 110 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Tuz toleransı, kavun, Cucumis melo L., antioksidant enzim aktivitesi, lipid peroksidasyonu, Na+, Cl”.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis POSSIBILITIES of USING of ANTIOXYDANT ENZYME ACTIVITY and LIPID PEROX YDATION for DETERMINATION of SALT TOLERANCE IN MELON (Cucumis melo L.) Şebnem KUŞVURAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Şebnem ELLlALTIO?LU This study was carried out in two stages to determine genotypical differences in melon (Cucumis melo L.) in terms of salt tolerance by using SOD and CAT antioxidant enzyme activites or lipid peroxydation 36 Cucumis genotypes were categorized by their basic growth parameters and physiological changes in their salt tolerance during pre- selection stage. Salt tolerant and susceptible groups were constructed after fresh and dry weight, mineral nutrients (Na+, K+ ve CI“) and lipid peroxydation (MDA) analysis were performed and then 6 genotypes were chosen for the second stage. Salt susceptible genotypes were Yuva (21), Ananas Ft (2), Acur (C.flexuosus) (60); salt tolerants genotypes were Besni (18), Midyat (35), Van (Erçek) - Şemame (48)].Galia C8 and Galia Fl, salt tolerant cultivars, were also added to the study. After applying 100 mM NaCl, 8 Cucumis including control ones with no NaCl were analyzed for Na+, K+,Ca+2 and CI”ions chlorophyll, MDA contents, and SOD and CAT activities. It was determined that there were differences among melon genotypes in terms of salt tolerance that salt tolerance had a relationship either with the accumulation Na+ and CI“ ions or not uptaking them at all, and that YASI (Fresh Weight Stress index) (%) and scale values (0-5) were effective parameters for determination of salt tolerance. It was observed that CAT, compared to SOD gave more healthy results for selection, but it was not good enough to use this enzyme alone to determine salt tolerance. 2004, 110 pages KEY WORDS: Salt Tolerance, melon, Cucumis melo L., antioxidant enzyme activities, lipid peroxydation, Na+and CI”.