Üre ile birlikte uygulanan suda yavaş çözünen gübrelerin kavunlarda verim, kalite ve yaprakların bitki besin maddesi içeriklerine etkileri
  1. Tez No: 2757
  2. Yazar: SEYHAN ÖZELBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
7. ÖZET Kavun yetiştiriciliğinde gübrelerin verilme- ?..amanı v>? gübre dozları önemli bir faktördür. Bu araştırmayla Çukurova bölgelinde yetiştiriciliği yapılan Ananas Fi hybrid kavun -? seviyelerine göre farklı artış gösterirken, en olumlu etki 10 kg/da' lık nitroform uygulaması sonucunda saptanmıştır. 1937 yılında yaprakların Ca ve Mg içerikleri 10 ve 20 kg/da' lık plantcote SK uygulamalarıyla artmıştır. Yaprakların P ve K içerikleri, ile mikro element düzeyleri üzerine gübre uygulamaları,, istatistiksel anlamda önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
t!)l 8. SUMMARY The time and quantity of fertilizer application are important factors in melon production. In this study, the effects of slow release fertilizer, applied with urea at different tiroes and quantity for two years on melon type Ananas Ft Hybrid, are searched with the yield, quality and leaf contents of nutritive elements in Çukurova Region. The trials were held in Melon Ananas Ki Hybrid, grown on the fields of Çukurova university, Faculty of Agriculture, Dept. of Research and Demonstration. The plants were grown in open field in the year 1986 and under low tunnel in 1987. Different rates of fertilizers were applied to the melon types. In the year 1986, urea (10 and 20 kg/da) and nitroform (10 and 20 kg/da), in 1987 (5, 10 and 20 kg/da) urea, and (5, 10 and 20 kg /da) plantacote 8M were applied. The vegetative maturity of the plant was positively a effcn-.tud by the application of 20 kg/da of urea in the year 1986. In the year 1987 the application of 10 kg/da of urea caused an increase in the plant arms quantity, and plantacote 8M (10 kg/da) caused an increase in the length of the arms. In 1986 same effects of fertilizer application were observed on the fruit length, thickness of.the peel, and flesh thickness. On the other hand the most effective, observed on seed room and the flesh percentage bf the fruit was made by the application o nitroform (10 kg/da). Besides this, the positive effect on pH and soluble solid was provided by the application of 20 kg/da urea and 10 kg/da of nitroform. So serious difference was observed between different application in regard with acidity. Vhen the quality is concerned, 5 kg/da plantacote 8M and 10 kg/da urea application had positive effects in the year 1987. The best results when soluble solid was concerned, was obtained with the application of 20 kg/da urea. The highest titrative acidity level is62 reached in 5 kg/da urea application. The lowest in this aspect is reached with the application of plantacote 8M. Bo serious pH differences are observed in different applications. In regard to yield the highest was İn J9Ö6 with the application of nitrafonn (10 and 20 kg/da). 5 kg/da application of urea gave the best result in 1987. In 1986 and 1987 the 5 content of the leaves increased with the application of fertilizers. The highest was in 1986 with the application of nitroform (10 kg/da). Similar situation can possibly observed with the application of plantacote 8M (10 kg/da) in 1987. On the contrary, in 1986 P', K, Ca, and Mn content of the melon leaves were in different levels because of the fertilizer application. The most positive effect was found in 10 kg/da nitroform application. In 1987 with the application of plantacote BH (10 and 20 kg/da) the Ca and Kg content of the leaves increased. The effect of fertilizer application on the micro element level of the leaves were found to be unimportant.