İran üçgülünde (Trifolium resupinatum L.) bazı bitkisel ve tarımsal özelliklerin belirlenmesi
Determination of some plant and agricultural characteristics in Persian clover (Trifolium resupinatum L.)
- Tez No: 151032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN KENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İRAN ÜÇCÜLÜNDE (Trifolium resupinatum L.) BAZI BİTKİSEL VE TARİMSAL ÖZELLİKLERİN BELİRLENMESİ Semra ERDEMLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Hayrettin KENDİR Bu çalışma, önemli bir tarımsal potansiyele sahip üçgül türlerinden olan İran üçgülü' nün bazı hatlarında, değişik bitkisel ve tarımsal özelliklerin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Ankara koşullarında, değişik İran üçgülü hatları arasından yem üretim potansiyeli en yüksek olanların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre, bitkisel ve tarımsal özellikleri incelendiğinde en uzun doğal bitki boyu 5475 numaralı hattan 51.267 cm, en uzun bitki boyu 5475 numaralı hattan 58.987 cm, en yüksek ana dalda yaprak sayısı 5453 numaralı hattan 9.6 adet, en geniş yaprakçık eni 5475 numaralı hattan 22.3 mm, en uzun yaprakçık boyu 5475 numaralı hattan 33.5 mm, en geniş sap çapı 5475 numaralı hattan 5.5 mm, en yüksek yeşil ot verimi 5475 numaralı hattan 1962 kg/da, en yüksek kuru ot verimi 5480 numaralı hattan 370.9 kg/da, en yüksek kuru ot oram 5461 numaralı hattan %19.1 elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, yeşil ve kuru ot üretimi amacıyla 5453, 5456, 5461, 5475 ve 5480 numaralı hatlar Ankara koşullan için önerilir. 2004, 43 sayfa ANAHTAR KELİMELER: İran üçgülü, bitkisel özellikler, yeşil ot verimi, kuru ot verimi ı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF SOME PLANT AND AGRICULTURAL CHARACTERISTICS IN PERSIAN CLOVER (TrtfoUum resupinalum L.) Semra ERDEMLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Hayrettin KENDİR This project was carried out to investigate some plant and agronomic characteristics of Persian clover (Trifolium resupinatum L.) lines. One of the important species of genus Trifolium, persian clover has agronomic potential to be grown in Central Anatolia. A number of lines of this valuable pasture and hay plant were tested for forage yield potential in Ankara conditions. According to the results, the highest natural plant height was measured in Line S47S as 51.267 cm, the highest plant height was in Line S47S as 58.987 cm, biggest leaf number was in Line 5453 as 9.6, the widest leaf was in Line 5475 as 22.3 mm, the longest leaf was in Line 5475 as 33.5 mm, the widest stem diameter was in Line 5475 as 5.5 mm, the highest fresh hay yield was in Line 5475 as 1962 kg/da, the dried hay yield was in Line 5480 370.9 kg/da, Line 5461 gave the biggest dried hay ratio as %19.1. Depending on the result of the study 5453, 5456, 5461, 5475, and 5480 lines can be recommended in the production of fresh and dried hay for the conditions of Ankara. 2004, page 43 KEY WORDS: Persian clover, plant characteristics, fresh hay yield, dried hay yield