Lorentz uzayında harmonik eğrilikler ve eğitim çizgilerinin karakterizasyonları
Harmonic curvatures in lorentzian space and characterizations of inclined curves
- Tez No: 151044
- Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Doktora Teri LORBNTZ UZAYINDA HARMONİK EĞRİLİKLER VE EĞİLİM ÇİZGİLERİNİN KARAKTERİZASYONLARI A. Punda YALINIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. H. Hilmi HACISALİHOĞLU Bu çalışına beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. ikinci bölümde, çalışma için gerekli kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, Lorentz uzayında genel helis (eğilim çizgisi) için karakterizasyon- lar n = 3 özel hali için verilmiştir. Dördüncü bölümde, ra-boyutlu Lorentz uzayı LT de genel helisin karakterizasyonlan time-like ve space-like eğriler için bulunmuştur. Son bölümde, light-like (null) eğriler için harmonik eğrilikler bulunmuş ve bu eğrilerin eğilim çizgisi olma karakterizasyonlan elde edilmiştir. 2004, 134 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Lorentz uzayı, Harmonik eğrilikler, Eğilim çizgisi, Null vektör, Time-like vektör, Space-like vektör
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis HARMONIC CURVATURES IN LORENTZIAN SPACE AND CHARACTERIZATIONS OF INCLINED CURVES A. Punda YALINIZ Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. H. Hilmi HACISALİHO?LU This thesis consists of five chapters. The first chapter is devote to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries, definitions and necessary theorems that will be needed for later use. In the third chapter, the characterizations of general helix in Lorentzian space are studied for the case of n = 3. In the fourth chapter, the characterizations of inclined curves in hn are obtained for the time-like and the space-like curves. In the last chapter, harmonic curvatures of light-like (null) curves are obtained and the characterizations of inclined curves for the light-like (null) curves are stated. 2004, 134 pages Key Words : Lorentzian space, Harmonic curvatures, Inclined curves, Null vector, Time-like vector, Space-like vector