Oğulotu (Melissa officinails L.)'nda farklı bitki sıklığı ve azot dozlarının verim ve verim özelliklerine etkisi
The effect of different plant densities and nitrogen doses on yield components of lemon balm (Melissa officinails L.)
- Tez No: 151058
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Doktora Tezi OĞULOTU {Melissa officinalis L.)'NDA FARKLI BİTKİ SIKLIĞI ve AZOT DOZLARININ VERİM ve VERİM ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Duran KATAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bilal GÜRBÜZ Bu araştırma 2001, 2002 ve 2003 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak kullanılan ogulotu {Melissa officinalis L.) tohumlan Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yetiştirilen bitkilerden elde edilmiştir. Araştırmada; dört dikim sıklığı (40 x 30 cm, 40 x 40 cm, 50 x 30 cm ve SO x 40 cm) ve dört farklı azot dozunun ( 0 kg/da, 4 kg/da, 8 kg/da ve 12 kg/da); bitki boyu, yeşil herba verimi, drog herba verimi, yeşil yaprak verimi, drog yaprak verimi, yaprak oram, uçucu yağ oram ve uçucu yağ verimine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Dikimler, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlaman olarak yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; en yüksek verimler 12 kg/da N dozundan ve en sık (40 x 30 cm) dikimden alınmıştır. 2002 yılında ortalama olarak 2785.99 kg/da yeşil herba, 1034.71 kg/da drog herba, 2059.06 kg/da yeşil yaprak, 576.39 kg/da drog yaprak, 1.870 l/da uçucu yağ verimi ile birlikte % 73.90 yeşil yaprak oram, % 0.185 uçucu yağ oram ve 39.63 cm bitki boyu elde edilmiştir. 2003 yılında ise ortalama olarak 2982.25 kg/da yeşil herba, 1093.16 kg/da drog herba, 2049.90 kg/da yeşil yaprak, 619.71 kg/da drog yaprak, 1.810 l/da uçucu yağ verimi ile birlikte % 71.60 yeşil yaprak oram, % 0.175 uçucu yağ oram ve 33.20 cm bitki boyu elde edilmiştir. Bu çalışma; oğulotunun {Melissa officinalis L.) Ankara ekolojik koşullarında başardı bir şekilde tarımının yapılabileceğini ve yılda üç biçim alınabileceğini göstermiştir. 2004, 98 sayfa ANAHTAR KELİMELER: ogulotu, Melissa officinalis, azot dozları, dikim sıklığı, yeşil herba, drog herba, uçucu yağ oram, bitki boyu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT PLANT DENSITIES AND NITROGEN DOSES ON YIELD COMPONENTS OF LEMON BALM (Melissa officinalis L.) Duran KATAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Bilal GÜRBÜZ This study was carried out at the experimental field of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 2001, 2002 and 2003. Experiments were conducted in split plots in randomised blocks design with three replications. The aim of the research was to determine the effect of different plant densities (40 x 30 cm, 40 x 40 cm, 50 x 30 cm ve 50 x 40 cm) and nitrogen doses (0 kg/da, 4 kg/da, 8 kg/da ve 12 kg/da) on yield and yield components of lemon balm (Melissa officinalis L.) on Ankara ecological conditions. Average fresh herb yield, drug herb yield, fresh leaf yield, drug leaf yield and essential oil yield obtained in the first year as 2785.99 kg/da, 1034.71kg/da, 2059.06 kg/da, 576.39 kg/da, 1.870 1/da and in the second year as 2982.25 kg/da, 1093.16 kg/da, 2049.90 kg/da, 619.71 kg/da, 1.810 1/da, respectively. Average fresh leaf rate and essential oil percentage obtained in the first year % 73.90, % 0.185 and second year % 71.60, % 0.175, respectively. The highest yields obtained in 12 kg/da N doses and it occured in the highest plant density (40 x 30 cm). The increase in the oil yield is rather dependent on the produced herb than its oil content (%). Average plant height obtained in the first year 39.63 cm and second year 33.20 cm. This study showed that lemon balm (Melissa officinalis L.) can be cultivatied successfully and three cuttings in a year can be done in Ankara ecological conditions. 2004, 98 pages Key Words : Melissa officinalis, lemon balm, planting density, nitrogen dose, fresh herb, drug herb, essential oil ratio, plant height.