Şeker pancarı nekrotik sarı damar virüsü (Beet necrotic yellow vein benyvirus, BNYVV)'nun moleküler olarak tanılanması
Molecular detection of Beet necrotic yellow vein benyvirus, BNYVV
- Tez No: 151061
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Doktora Tezi ŞEKER PANCARI NEKROTİK SARI DAMAR VİRÜSÜ (BEET NECROTIC YELLOW VEIN BENYVIRVS, BNYW)'NUN MOLEKÜLER OLARAK TANILANMASI H. Diğdem İLHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Filiz ERTUNÇ Türkiye Cumhuriyeti Şeker Fabrikaları Anonim Ortaklığı'na bağlı 10 (Ağrı, Alpullu, Adapazarı, Eskişehir, Malatya, Ankara, Kırşehir, Kastamonu, Çorum ve Turhal) ve 3 özel şeker fabrikasına ait (Konya, Amasya, Kayseri) şeker pancarı ekim alanlarından alınan 183 toprak örneği üzerinde Fiona çeşidi şeker pancarı bitkileri yetiştirilerek, Beet necrotic yellow vein virus'ua (BNYW) varlığı DAS-ELISA testi ile belirlenmiş ve RT- PCR testi uygulanarak moleküler karakterizasyonu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan toplam 183 izolattan 42 izolat DAS-ELISA çalışmalarında pozitif reaksiyon vermiş, RT-PCR çalışmalarında ise bu 183 izolattan 46 tanesinde RNA profili gözlenmiştir. Elde edilen PCR ürünleri RFLP testine tabi tutulmuş, ve bu amaçla Eco RL Hine n, Apa LL Bam HI ve Taq I restriksiyon enzimleri kullanılmış ve büyüklükleri 150 ile 700 bp arasında değişen özgün bantlar elde edilmiştir. Çeşit reaksiyon denemesinde ise Türkşeker Fabrikalarından ve özel fabrikalarda yaygın olarak ekimi yapılan 6 şeker pancarı çeşidi (Hülya, H66140, Verity, Duetto, Evelina, Gina) 8 hafta yetiştirildikten sonra, kök ağırlığına olan etkileri ve DAS-ELISA'da verdikleri absorbans değerleri tespit edilmiş ve varyans analizi yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Çeşit reaksiyon denemesinde, kök verimi bakımından Hülya ve Hülya kontrol, H 66140 ve H 66140 kontrol, Verity ve Verity kontrol, Duetto ve Duetto kontrol arasındaki fark önemliyken, Evelina ve Evelina kontrol ile Gina ve Gina kontrol arasındaki fark önemli bulunmamıştır (p£ 0.05). Çeşitlerin ELISA testi yapılan köklerdeki absorbans değerleri (A 405) bakımından Hülya ve Hülya kontrol, H 66140 ve H 66140 kontrol, Verity ve Verity kontrol arasındaki ve Duetto ve Duetto kontrol arasındaki fark önemli olurken, Evelina ve Evelina kontrol ile Gina ve Gina kontrol arasındaki fark önemli bulunmamıştır (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis MOLECULAR DETECTION of BEET NECROTIC YELLOW VEIN BENYVIRUS (BNYW) H. Diğdem İLHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Filiz ERTUNÇ Sugar beet cv. Fiona plants were grown on totally 183 soil samples taken from ten different Turkish Sugar Refinery areas (Ağrı, Alpullu, Adapazarı, Eskişehir, Malatya, Ankara, Kırşehir, Kastamonu, Çorum and Turhal) and three private Sugar Refinery areas (Konya, Amasya, Kayseri), the presence of Beet necrotic yellow vein virus (BNYW) was investigated. The samples were detected by means of DAS-ELISA and the molecular characterization was performed by RT-PCR tests. 42 isolates among 183 were positive in DAS-ELISA tests and 46 gave RNA patterns in RT-PCR tests. The PCR products obtained were later examined by RFLP analysis and Eco RL Hine IL Apa LI, Bam HI and Taq I restriction enzymes were used for this purpose. Spesific patterns of which size vary between 150 and 700 bp were obtained. In variety reaction tests, 6 different cultivars (Hülya, H66140, Verity, Duetto, Evelina, Gina) which are widely grown in Turkey were selected and the effect of BNYW to root weight and ELISA was determined by varians analysis. In variety reaction trials, the difference between Hülya and Hülya control, H 66140 and H 66140 control, Verity and Verity control, Duetto and Duetto control is found to be statistically important, whereas the difference between Evelina and Evelina control and Gina and Gina control was unimportant by means of root crop (p^0.05).