Parazitoit Bracon hebetor say.(Hymenoptera: Braconidae) ile konukçuları Plodia interpunctella hübner (Lepidoptera: Pyralidae) ve Ephestia kuehniella zeller (Lepidoptera: Pyralidae) arasındaki biyolojik ilişkiler üzerine araştırmalar
Investigation on some biological relationship between Bracon hebetor say.(Hymenoptera: Braconidae),Ephestia kuehniella zeller (Lepidoptera: Pyralidae) and Plodia interpunctella hübner (Lepidoptera: Pyralidae)
- Tez No: 151062
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET KILINÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET DOKTORA TEZÎ PARAZİTOÎT BRACON HEBETOR SAY. (HYMENOPTERA : BRACONIDAE) ÎLE KONUKÇULARI PLODIA INTERPUNCTELLA HUBNER (LEPIDOPTERA : PYRALIDAE) VE EPHESTIA KUEHNIELLA ZELLER (LEPIDOPTERA : PYRALIDAE) ARASINDAKİ BİYOLOJİK İLİŞKİLER ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Seren DABBAĞOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neşet KILINÇER Bu çalışmada, parazitoit Bracon hebetor ile konukçulan Ephestia kuefmlella ve Plodia interpunctella arasındaki biyolojik ilişkiler ve parazitoidin soğukta depolanabilin esi araştırılmıştır. Biyolojik ilişkilerin incelendiği denemeler 25 ± 1 °C sıcaklık, %60-70 orantılı nem, 16 : 8 aydınlık : karanlık koşulların sağlandığı iklim odasında, soğukta depolama denemeleri ise +8 °C 'de gerçeldeştirilmistir. Denemelerde, farklı iki konukçu üzerinde parazitoidin, ortalama ömrü, paralizledigi konukçu sayısı, parazitlediği konukçu sayısı, bırakılan yumurta sayısı, meydana gelen birey sayısı ve gelişme süreleri, cinsiyet oranı, yumurta açılma süresi, larva gelişme suresi, pupa süreleri belirlenmiş ve beslenme ile çiftleşme davranışları incelenmiştir. Ayrıca parazitoit ergin ve pupalarının düşük sıcaklık derecesinde depolanabilirliğide araştırılmıştır. Her iki konukçu üzerinde de yapılan denemelerde parazitoidin ömür uzunluğunun konukçu farklılığından etkilenmediği ve dişi bireylerin erkek bireylere göre daha uzun yaşadığı belirlenmiştir. îki konukçu üzerinde yetiştirilen parazitoit dişilerinin paralizledigi, parazitlediği konukçu sayısı ve bırakılan yumurta sayısının konukçuya göre değişmediği aralarında fark olmadığı belirlenmiştir. Aynı şekilde meydana gelen birey sayısında da konukçudan kaynaklanan fark görülmemiştir. Meydana gelen bireylerin ise gelişme süreleri iki konukçu arasında farklı bulunmuş konukçu E. kuehnlella üzerinde gelişme suresinin çok az da olsa daha kısa olduğu belirlenmiştir. Konukçu E kuehniella üzerinde yetiştirilen parazitoit bireylerin cinsiyet oranı 1 : 0.77 (erkek : dişi) iken, konukçu P.interpunctella üzerinde 1 : 0.32 olarak belirlenmiştir. Konukçu E. kuehniella ve P. interpunctella üzerinde gelişen farklı sayıdaki (1-11) bireylerin yumurta açılım süreleri arasında fark görülmemiştir. Aynı şekilde iki konukçu üzerinde de oluşturulan 1 1 farklı grubun larva gelişim sureleri ve pupa gelişim süreleri arasında da fark görülmemiştir. Parazitoit B. hebetor'un her iki konukçu üzerinde yetiştirilen pupa ve erginleri +8 °C sıcaklıkta 15, 30, 45, 60, 75 gün süreyle depolanmıştır. Depolama sureleri sonrası 15 ve 30 gün depolanmış ergin bireylerin yaşayabildiği, paralizleme ve parazrtleme yaptığı ve yumurta bıraktığı belirlenmiştir. Depolama süresi arttıkça yaşayan birey sayısı, paralizlenen ve parazitlenen birey sayısının azaldığı görülmüştür. Aynı şekilde pupa olarak depolanan bireylerde de 15 ve 30 günlük depolama sonrası diğer depolama sürelerine göre daha fazla parazitoidin yaşadığı depolama suresi artdıkça yaşam suresi ve performansın azaldığı belirlenmiştir. 2004, 123 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Bracon hebetor, Ephestia kuehniella, Plodia interpunctella, parazMot, konukçu, soğukta depolama i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATION ON SOME BIOLOGICAL RELATIONSHIP BETWEN BRACON HEBETOR SAY (HYMENOPTERA : BRACONIDAE ), EPHESTIA KUEHNIELLA ZELLER ( LEPIDOPTERA : PYRALIDAE ) AND PLODIA INTERPUNCTELLA HUBNER (LEPIDOPTERA : PYRALIDAE) Seren DABBA?O?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Depertmant of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Neşet KILINÇER In this research, the biological relations between parasitoid B. hebetor and its hosts Ephestia kuehniella and Plodia interpunctella were studied. Assays were carried out at 25 ± 1 °C, 60-70 % relative humidity and 1 6L : 8D h photoperiod in climate room. Longevity, number of paralised and parasitised hosts, fecundity, produced offspring and developmental periods, sex ratio, incubation period, larval and pupal period on two different hosts were determined, and mating behaviors were investigated. In addition, it was researched mat if parasitoid could be stored at low temperatures. Longevity of parasitoid wasn't offected by different hosts and females lived much more than males on both hosts in assays. Number of paralised and parasitised hosts by female parasitoids reared on two hosts was determined, and it was also determined that fecundity didn't change for different hosts and there was no difference between then. In addition, no difference between hosts for number of offsprings was not obtained. It was found that there was a difference between between two hosts for developmental periods of offsprings and developmetal periods on E. kuehniella was less than the other. Sex ratio of progeny slightly more on E. kuehniella was 1 : 0.77 (M : F) where as on P. interpunctella was 1 : 0.32 (M : F ). No difference was found betwenn individiuals reared on K kuehniella and P. interpunctella for egg periods. In addition no difference was determined between 1 1 different grubs constructed on two hosts for larval and pupal developmental periods. Pupae and adults of B. hebetor reared on two hosts were stored 15, 30, 45, 60, 75 days at +8 °C. At the end of these periods adult stored for 15 and 30 days could live, paralize and parasitise and lay egg. It was also determived that, when storage period increased number of living paralised and parasitised individuals decreased. The some results were obtained for individuals stored as pupae. 2004, 123 pages Key Words : Bracon hebetor, Ephestia kuehniella, Plodia interpunctella, parasitoid, host, cold storage.