Aydın-İzmir civarının hava manyetik verilerinden ısı akısı değerlerinin belirlenmesi ve ısı akısı dağılımının incelenmesi
Determination of the values of heat flow from the aeromagnetic data of the vicinity of Aydın-İzmir and investigation of the diffusion of the heat flow
- Tez No: 151073
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN ULUGERGERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AYDIN-İZMİR CİVARININ HAVA MANYETİK VERİLERİNDEN ISI AKISI DEĞERLERİNİN BELİRLENMESİ VE ISI AKISI DAĞILIMININ İNCELENMESİ Ankan BAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü leofızik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Emin U. ULUGERGERLİ Bu çalışmada, havadan manyetik veriler kullanılarak Aydın-İzmir civarı için Curie nokta derinliklerinin elde edilmesi ve elde edilen Curie nokta derinliklerinden yararlanarak ısı akısı değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hesaplanan Curie nokta derinliklerinden ve ısı akısı değerlerinden, inceleme alanının sırasıyla Curie nokta derinlik haritası ve ısı akısı haritası oluşturulmuştur. Buna bağlı olarak da bölgedeki yüksek ısı akısı olan alanlar belirlenmiştir. Bu çalışmada MTA Genel Müdürlüğü tarafından ölçülmüş Aydın-İzmir civarına ait ha vadan manyetik veriler kullanılmıştır. Ölçülen bu havadan manyetik alan verilerine Baldwin ve Langel (1993) algoritmasına göre, International Geomagnetic Reference Field, IGRF (1982.5) düzeltmesi yapılarak inceleme alanının havadan manyetik anomali haritası elde edilmiştir. Bazı durumlarda manyetik verilere IGRF düzeltmesi uy gulamak, bütün bölgesel (rejyonel ) etkileri gidermek için yeterli olmayabilir ve küçük ölçekli alanların araştırılmasında bölgesel etkinin bir kısmı havadan manyetik veri lerinin içinde kalabilir. Bundan dolayı, IGRF düzeltmesi yapılmış havadan manyetik verilerinden doğrusal eğilim (lineer trend) uzaklaştırılmıştır. Küçük dalga boylu deği şimleri atmak amacıyla 0.1 devir/veri aralığı kesme frekansında alçak geçişli bir süzgeç ile doğrusal eğilimin uzaklaştırıldığı haritaların tamamı süzgeçlenmiştir. Bu aşamadan sonra Rao vd (1993)'nin hazırlamış oldukları program, kullanımı daha kolay ve hızlı hale getirilerek inceleme alanı verilerine uygulanmış ve Curie nokta derin likleri elde edilmiştir. Curie nokta derinlik haritası ile deprem odak derinlikleri haritası, Curie nokta derinliklerinden yararlanarak elde edilen ısı akısı haritası ile de bouger gravite, havadan manyetik, jeoloji, fay ve jeotermal alanlar haritası karşılaştırılmış ve aralarında iyi bir uyumun olduğu görülmüştür. Ayrıca Curie nokta derinliklerinden yararlanarak elde edilen ısı akısı değerleri daha önce hesaplanan ısı akısı değerleriyle karşılaştırılmış ve sonuçların birbirine yakın olduğu görülmüştür. 2004, 141 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Curie nokta derinliği, ısı akısı, ısı iletkenlik katsayısı, sı caklık gradyam
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE VALUES OF HEAT FLOW FROM THE AEROMAGNETIC DATA OF THE VICINITY OF AYDIN-İZMİR AND INVESTIGATION OF THE DIFFUSION OF THE HEAT FLOW Arıkan BAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geopyhsical Engineering Supervisor: Asist. Prof. Dr. Emin U. ULUGERGERLİ The aim of this study is to obtain the Curie depth points by using the aeromagnetic maps and to calculate the heat flow values by employing the Curie depth points of the vicinity of Aydin-tzmir. From Jhe calculated data of the Curie depth points and heat flow data, the maps of the Curie depth point and heat flow are obtained for the investigation area, respectively. Relating to these, high heat flow areas in investigation region are identified. The aeromagnetic data of the vicinity of Aydin-tzmir, measured by General Direc torate of Mineral Research and Exploration, is used in this study. The aeromagnetic map of investigation area is obtained by correcting the measured aeromagnetic field data for the international Geomagnetic Reference Field (IGRF) for the 1982.5 epoch utilizing Baldwin ve Langel(1993) algorithm. In some cases, removing the IGRF from the magnetic data may not be sufficient to remove all regional effects and for the investigation of small areas, some form of regional effect may remain in aero magnetic data. Therefore a lineer trend has been removed from the aeromagnetic da ta which is corrected for the IGRF. For removing the effects of small wavelengths (the effects of shallow structures), low pass Filter with 0.1 cycle/sample interval cut ting frequency was applied to all maps which lineer trend removed. Then the program prepared by Raoet al. (1993) whose usage made easy and fast, is applied to the data of investigation area and the Curie point depths are obtained. The map of Curie depth points was compared with the map of focus depths of earht- quake, heat flow map which is obtained by employing the Curie depth points was compared with the maps of Bouguer gravity, aeromagnetic, geology, fault, geothermal areas and very good conformity was seen between them. Beside this, it is possible to see that results are close to each other when we compared the heat flow values calculated earlier and obtained heat flow values by employing the Curie depth points. 2004, 141 pages Key Words : Curie depth points, heat flow, thermal conductivity coefficient, tem perature gradient