Havutçulu (Selçuk -İzmir) bölgesinin jeotermal potansiyeli
Geothermal potential of the Havutçulu (Selçuk-İzmir) region
- Tez No: 1020473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER GÖÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Enerji, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Energy, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Havutçulu Bölgesi; Türkiye'nin önemli jeotermal bölgelerinden olan Menderes Grabenin batı kesiminde yer alır. İzmir ilinin Selçuk ilçesine bağlı olan alanın etrafında; kuzeyinde Selçuk ilçe merkezi, batısında Kuşadası, doğusunda Germencik, güneyinde Söke ilçeleri yer alır. Çalışma alanı sınırları kuş uçuşu Aydın il merkezine yaklaşık 33 km, İzmir il merkezine 65 km uzaklıktadır. İnceleme alanında Paleozoyik, Miyosen yaşlı kayaçlar ile Geç Pliyosen- ve Holosen yaşlı çökeller bulunmaktadır Jeotermal sistemde meteorik suların derine inen ve birbiri ile bağlantılı kırıklarda dolaştığı bu sırada yüksek jeotermal gradyanında etkisiyle ısındığı düşünülmektedir. İnceleme alanında Paleozoyik yaşlı Menderes Masifinin içinde yer alan mermerler, şistler ve kuvarsitler ile Mesozoyik yaşlı kireçtaşları rezervuar kayaçları oluşturmaktadır. Miyosen ve Pliyosen yaşlı kiltaşı, marn ve kumtaşı ardalanmalarından oluşan birimler örtü kayaçları olarak görülmektedir. Bölgede herhangi bir doğal sıcak su çıkışı henüz gözlenmemiştir. Buna rağmen bölge civarında ılıca ve jeotermal sondaj kuyuları bulunmaktadır. İnceleme alanında yeraltısuyu taşıyan formasyonların hidrolik özellikleri oldukça değişkenlik göstermektedir. Sondaj kuyularında yapılan pompalama deneyi neticelerinden yararlanarak hesaplanan alüvyonun iletkenlik katsayısı değerleri 500-3000 m3/gün/m. arasında bir değişkenlik göstermektedir. Alüvyon konilerinde ise iletkenlik katsayısı 10.000m3/gün/m. ye kadar yükselir. Ovada alüvyon için depolama katsayısı hesaplanmış ve 4.3*10-4 bulunmuştur. Genellikle alüvyon konileri üzerinde açılan sondaj kuyularından elde edilen iletkenlik değerleri oldukça yüksektir. Ovada genellikle özgül debiler alüvyonda 5 l/sn. civarında değişmekte, alüvyon konilerinde ise 30 l/s ye kadar yükselmektedir
Özet (Çeviri)
The Havutçulu Region is located in the western part of the Menderes Graben, one of Türkiye's important geothermal regions. The study area, which is administratively part of the Selçuk district of İzmir Province, is surrounded by the Selçuk district center to the north, Kuşadası to the west, Germencik to the east, and Söke to the south. The boundaries of the study area are approximately 33 km from the city center of Aydın and 65 km from the city center of İzmir in straight-line distance. Within the study area, Paleozoic and Miocene-aged rocks, as well as Late Pliocene and Holocene deposits, are present. In the geothermal system, it is thought that meteoric waters percolate to depth and circulate through interconnected fractures, where they are heated under the influence of a high geothermal gradient. The reservoir rocks in the study area consist of marbles, schists, and quartzites within the Paleozoic-aged Menderes Massif, as well as Mesozoic limestones. Units composed of alternations of Miocene- and Pliocene-aged claystone, marl, and sandstone are considered cap rocks. No natural hot water discharge has yet been observed in the region. However, hot springs and geothermal drilling wells are present in the surrounding area. The hydraulic properties of groundwater-bearing formations in the study area show significant variation. Based on pumping test results from boreholes, the calculated hydraulic conductivity values of the alluvium range between 500 and 3000 m³/day/m. In alluvial fans, the hydraulic conductivity increases up to 10,000 m³/day/m. In the plain, the storage coefficient for the alluvium was calculated as 4.3 × 10⁻⁴. Hydraulic conductivity values obtained from boreholes drilled mainly in alluvial fans are generally quite high. Specific capacity values in boreholes across the plain also vary considerably, similar to conductivity values. In the plain, specific capacities in the alluvium are generally around 5 L/s, while in alluvial fans they increase up to 30 L/s.