Parazit yankılı ortamlarda çalışan çoklu hedef takip algoritmalarının analizi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of multi-target tracking algorithms in cluttered environment
  1. Tez No: 151101
  2. Yazar: MUSTAFA YAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PARAZİT YANKILI ORTAMLARDA ÇALIŞAN ÇOKLU HEDEF TAKİP ALGORİTMALARININ ANALİZİ VE KARŞILAŞTIRILMASI Mustafa YAMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd Doç Dr. Murat EFE Bu çalışmada, radar sistemlerinde parazit yankılı ortamlarda çalışan çoklu hedef takip algoritmalarının analizi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan ön çalışmalarda hedef takibi uygulamalarına geçmeden radar sistemlerinin detaylı incelenmesi ve çoklu hedef takibi için uygun radar sisteminin seçilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu amaçla çoklu hedef takibi yapan radar sistem örnekleri incelenmiştir. Çoklu hedef takibi için uygun TWS (Track While Scan) tipi radarların benzetiminin yapılmasına karar verilmiştir. İlk olarak TWS tipi radardan gelebilecek ölçümlerin analizi yapılmış ve bu ölçümlerin benzetimini yapacak bir program hazırlanmıştır. Gerçek bir radar gibi çalışan bu benzetim programı sayesinde hedef takip algoritmalarının daha doğru değerlendirilebileceği görülmüştür. Hedef takip algoritmaları olarak, alfa-beta, Kalman, EVİM, PDAF, ÎMMPDAF teknikleri uygulanmış ve sonuçlan değerlendirilmiştir. Ortamda birden fazla hedefin olduğu durumlardaki performansları algoritmaları 60'ar kez çalıştırılarak gözlenmiştir. Sonuç olarak, ortamda birden fazla hedef ve parazit yankı bulunduğunda MMPDAF tekniğinin iyi sonuç verdiği gözlenmiştir. ÎMMPDAF tekniğinin TWS tipi radarlarda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Tez çalışmasında ayrıca, TWS'den farklı olan TAS tekniğine sahip radarlar da incelenmiştir. TAS tekniğindeki zorluklar çalışmanın sonuç kısmında incelenmiştir. 2004, 103 sayfa ANAHTAR KELİMELER : radar, faz dizili, TWS, TAS, Kalman, IMM, PDAF, ÎMMPDAF, hedef takip, iz başlatma, veri ilişkilendirme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ANLAYSIS AND COMPARISON OF MULTI-TARGET TRACKING ALGORITHMS IN CLUTTERED ENVIRONMENT Mustafa YAMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Murat EFE In this work, mutli-target tracking algorithms in cluttered environment have been analysed and compared in radar systems. In the preliminary work, before testing any target tracking algorithm, it appeared that appropriate radar system should be choosen for multi-target tracking. For this reason, radar systems capable of multi-target tracking have been studied. A Track While Scan (TWS) type radar has been simulated as a test bed in order to test the multi-target tracking algorithms. First, the measurements of a typical TWS radar were analysed and a program that simulates such measurements was developed. By the help of this test bed which tries to imitate a real life radar system, it was seen that the multi-target tracking algorithms would be evaluated more realistically. Most commonly used multi-target tracking algorithms, such as alfa-beta, Kalman, IMM, PDAF and IMMPDAF techniques have been applied and their results were evaluated. The performance of these algorithms has been evaluated after 60 Monte-Carlo simulations where there were more than one target present in the environment. The results revealed that, in a multi-target tracking environment where clutter is present, the best performance has been obtained from IMMPDAF technique. It was also concluded that IMMPDAF technique could be applied to TWS type radars. In this work, also radar systems that apply TAS technique other than TWS technique were studied. The problems that were faced by this tecnique were presented in the conclusion. 2004, 103 pages Key Words : Radar, phased array, TWS, TAS, Kalman, MM, PDAF, IMMPDAF, target tracking, track initiation, data asscoiation