Görsel ve dinamik veri madenciliği kullanarak sesin akustik parametrelerinin incelenmesi
Investigation of acoustic parameters of speech using visual and dynamic data mining
- Tez No: 151100
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKKI GÖKHAN İLK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖRSEL ve DİNAMİK VERİ MADENCİLİĞİ KULLANARAK SESİN AKUSTİK PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ Umut OĞUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. H. Gökhan İLK Bu çalışmada, sesin akustik parametrelerinden veri setleri oluşturularak, bu setleri veri tabanı olarak kullanan kaşif madenciler ile hem veri madenciliği yöntemleri karşılaştırılmış hem de sesin akustik parametre analizleri üzerine çalışılmıştır. Sesin akustik parametre analizleri kapsamında /a/, /e/ ve /i/ seslerinin kayıtları alınıp bu seslerin jitter, shimmer, perde periyodu ve harmonik-gürültü oranı parametreleri incelenmiştir. İstatistiksel veri madenciliği kapsamında ilinti ve güvenilirlik testleri, görsel veri madenciliği kapsamında aykırı değer analizi ve güvenilirlik testi yapılmıştır. Yapay sinir ağlan algoritmaları kullanılarak yapılan veri madenciliği kapsamında ise rekabetli öğrenme algoritması ile aykırı değer analizi, doğrusal filtre modeli ve Backpropagation algoritmaları ile güvenilirlik testleri yapılmıştır. Bu çalışmada istatistiksel, görsel ve hesaplamaya yönelik mantıksal yöntemler sesin akustik parametre analizlerine uygulanmıştır. Akustik parametrelerle çalışılırken iki farklı zamanda alınan kayıtların zamandan bağımsız olarak aynı istatistiksel yapıyı koruduğu gözlendiğinden bu çalışmada incelenen akustik paramelreler ile çalışılırken birden fazla ses kaydı alınmasına gerek olmadığı bulunmuştur. Çalışmanın sonuçlarından bir diğeri, incelenen akustik parametreler (jitter, shimmer, perde periyodu ve harmonik-gürültü oranı) için farklı seslere (/a/, id ve /i/) ait parametre analiz sonuçlan aynı istatistiksel yapıyı gösterdiğinden bahsi geçen parametreler ile çalışılırken birden fazla seslinin kaydının alınmasına gerek olmadığı tespit edilmiştir. Bu önemli bulgulann yanı sıra parametre analiz sonuçlan normatif değer aralığı dışında olan bir şahsın rahatsızlığı olduğu ses uzmanı tarafından tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar sesin akustik parametrelerinin tıbbi incelemelere destek olabileceğini göstermiştir. 2004, 93 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Konuşma bilgisi işleme, akustik parametreler, yapay sinir ağlan, doğrusal filtre modeli, veri madenciliği. İ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF ACOUSTIC PARAMETERS OF SPEECH USING VISUAL and DYNAMIC DATA MINING Umut OGUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. H. Gökhan ILK In this study, data sets have been generated from speech acoustic parameters and these parameters constitute the database for the data miners. The purpose of using data miners is to compare mining methods and to analyze acoustic speech parameters. Jitter, shimmer, pitch period and harmonic-to-noise ratio parameters have been investigated in the context of acoustic parameter analyses of speech after the vowels (/a/, Id and IV) uttered by volunteers have been recorded. In addition, correlation and significance tests for statistical data mining, and outlier analyses and significance test for visual data mining have also been investigated. Data mining algorithms used include outlier analysis by using competitive learning, and significance test by using linear filter model and Backpropagation algorithms. Examination of statistical significance under 95% confidence interval proved that it is safe to assume that there isn't any significant difference between the first and second recordings of the vowels obtained from the volunteers. The results reveal that there is no significant difference for the jitter, shimmer. NHR. pitch period parameters for the sustained Turkish vowels /a/. Id and HI. This result is important because it verifies that only a single recording is sufficient for acoustic parameter analyses. In addition to these important findings, one particular volunteer exhibited values above the normative ones for most of the parameters under investigation. An examination by an audiometrist revealed that this particular volunteer has pathology. Therefore it can be concluded that objective analysis of certain speech parameters may reveal speech pathologies and thus can be used in the diagnosis in order to reduce the workload of health staff. The results revealed that application of statistical, visual and intelligent computing methods on acoustics speech parameters supports medical investigations of speech pathologies. 2004, 93 pages Key Words : Speech information processing, acoustic parameters, artificial neural networks, linear filter model, data mining.