Türkiye'de kırsal kalkınma açısından kırsal sanayinin rolü ve önemi
The role and importance of rural industry in rural development activities in Turkey
- Tez No: 151103
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE KIRSAL KALKINMA AÇISINDAN KIRSAL SANAYİNİN ROLÜ VE ÖNEMİ SELÇUK ÇULHA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışmam: Yrd. Doç. Dr. Sema GÜN Türkiye'de kırsal alanın sosyal ve ekonomik koşullan kırsal kalkınma ve bunun araçları arasında özel olarak kırsal sanayiye yönelik faaliyetlerin yapılmasını gerektirmektedir. Türkiye nüfus ve istihdam açısından tarımsal ağırlıklı yapısını korumaktadır. Nüfusun %35'i kırsal alanlarda yaşamakta ve toplam istihdamın %33,5'i tarım sektöründe çalışmaktadır. Kentlerde nüfus artış hızı kırsal alanlardan daha yüksek olup bunun başlıca nedeni kırdan kente yaşanan göç olgusudur. Bu olgu kentlerde ve kırsal alanlarda ekonomik ve sosyal problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kırsal alanlarda tarım dışı faaliyetlerin bulunmaması, tarım işletmelerinin %64,9'unun 50 dekardan küçük olması ve bu işletmelerin tarım topraklarının sadece %21,9'unu işliyor olması emek verimliliğini düşürmektedir. Aynca, kırsal alanlar eğitim, sağlık, ulaşım, haberleşme, su ve kanalizasyon gibi temel alt ve üst yapı hizmetlerinden yoksundur. Türkiye'de kırsal kalkınma sureci planlı dönemle birlikte sistematik bir yapıda gerçekleşmiş ve kırsal kalkınma projeleri kamu tararından yürütülen kırsal alana yönelik en önemli politika araçlarından birisi olmuştur. Genellikle kırsal kalkınma projelerinin hareket noktası tarımın geliştirilmesi olarak gerçekleşmiştir. Topraksız ve az topraklı kişilere istihdam alanı yaratacak tanm dışı üretim faaliyetlerine yeterince yer verilmemiştir. Proje uygulama alanlarında ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması problemleri çözülememiştir. Projelerde insan unsuru ihmal edilmiş, halk katılımı sağlanamamıştır. Tanm-sanayi entegrasyonu kurulamamıştır. Tüm bu nedenlerden dolayı hükümetler tarafından hazırlanan kırsal kalkınma projeleri hedeflerine ulaşamamış, kırsal halkın gelir seviyesi yükseltilememiş ve kırdan kente olan göç devam etmiştir. Türkiye'de sivil toplum örgütleri, kooperatifler, uluslararası kuruluşlar ve yerel örgütler tarafından gerçekleştirilen kırsal kalkınma ve kırsal sanayi uygulamaları genelde hükümetler tarafından uygulanan kırsal kalkınma projelerinden daha başarılı olmuştur. Ancak bu uygulamalar kırsal kalkınma projelerine oranla daha küçük ölçekli uygulamalardır, özellikle TKV tarafından uygulanan kırsal sanayi modelleri Türkiye'de bu yönde yapılacak çalışmalara örnek oluşturabilecektir. Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri tarafından kurulan kırsal sanayi tesisleri ise finansman sorunu nedeni ile yeterince etkili olamamakla birlikte, başarılı örnekleri de çok sayıdadır. 2004, 148 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kırsal alan, kalkınma, kırsal kalkınma, kırsa) sanayi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE ROLE AND IMPORTANCE OF RURAL INDUSTRY IN RURAL DEVELOPMENT ACTIVITIES IN TURKEY Selçuk ÇULHA Ankara University Graduate School of Nature! and Applied Sciences Department of Agriculturel Economics Supervisor: Asst. Prof. Dr. Sema GÜN The social and economic conditions of rural areas in Turkey necessitate the rural development and between its instruments exclusively directed to rural industry activities. Turkey has protected agriculturel structure in respecto population and employment 35.1 percent of the population lives in rural areas and 33,5 percent of the total employment works in agriculture. The rate of rise of population in town is higher than rural areas and exodus from the village is main reason of this situation. This phenemenon creates economic and social problems in rural areas and towns. The rural areas don't have other activities from outside of agriculturel activities, 64,9 percent of agriculturel companies is smaller than 50 decare, only 21,9 percent of agriculture! lands is cultivated by this companies and al! this reasons abate the productivity of labour. All the same time, rural areas don't have infrastructure and superstructure services like education, health, access, potable water and sewerage. In Turkey, the process of rural development had turned out a more systematic structure with the planning term and rural development projects had been one of the most importent politic instruments towards the rural area. Generally, the movement point of rural development projects has become agriculturel development. The activities apart from agriculture for meager land people haven't been taken up. Processing and marketimg problems of the products had unsolved in the project application areas. In the projects, the homen compenent had neglected and the public participation hadn't provided. Agriculture and industry entegration hadn't been built up. All these conditions, the rural development projects which have been prepared by the goverment directives, have not reached their aims, income degree of rural publics hadn't been increased and the emigration from the village had continued to the city. The rural development and rural industry applications, which had been realizd by civil society organizations, cooperatives, international establishment and local organizations more successful than the rural development projects, which had been realized by the goverments. However, these applications are more smaler by the rate of rural development projects. Especially, the rural industry models, which are realized by TKV can be an example for studies in Turkey. The rural industry foundations, which are establihed by Agriculturel Development Cooperatives haven't been effective in the view of finicial problems however thereis a large number of successful examples. 2004, 148 pages KEY WORDS: Rural area, development, rural development, rural industry.