Polatlı ilçesi'nde üreticilerin kaba yem üretimine karar verme sürecinde etkili faktörlerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of effective factors on farmers' decision making process in fodder crops production in Polatlı district
  1. Tez No: 151104
  2. Yazar: GONCA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLATLİ İLÇESİNDE ÜRETİCİLERİN KABA YEM ÜRETİMİNE KARAR VERME SÜRECİNDE ETKİLİ FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Gonca GUL YAVUZ ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. İ. Coşkun CEYLAN Bu araştırmanın amacı, Ankara İli Polatlı İlçesinde, üreticilerin kaba yem üretimine karar verme sürecinde etkili olan faktörleri belirlemektir. Söz konusu faktörlerin belirlenmesi sırasında, kaba yem üretiminin desteklenmesine yönelik uygulamalar dikkate alınarak, ortaya çıkan ekonomik nitelikteki bu değişkenin üreticilerin karar verme sürecindeki etki derecesini belirlemek ise araştırmanın ikincil amacıdır. Araştırma, altı köyden 80 üretici ile yapılmıştır.. Bu üreticilerden 40'ı yem bitkileri üretimi desteklemesinden yararlanan, 40'ı ise yararlanmayan üreticilerdir. Verilerintoplanmasında anket yöntemi kullanılmış ve elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ki kare testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlan, üreticilerin yem bitkileri üretimine karar vermelerinde, bireysel özellikler ve işletme özelliklerinin yanı sıra en etkili faktörlerin yem fiyatları, yem bitkilerinin hayvansal üretime katkısı ve yem bitkileri üretiminin desteklenmesini içeren ekonomik faktörler olduğu belirlenmiştir. 2004, Sayfa: 87 ANAHTAR KELİMELER: Karar Verme, Yem Bitkileri Üretimi, Yem Bitkileri Üretiminin Desteklenmesi, Karar Vermeyi Etkileyen Faktörler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF EFFECTIVE FACTORS ON FARMERS' DECISION MAKING PROCESS IN FODDER CROPS PRODUCTION IN POLATLI DISTRJCT Gonca GÜL YAVUZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof Dr. İ. Coşkun Ceylan The objective of this study was to determine effective factors on farmers' decision making process in fodder crops production in Polatlı district. While these effective factors are being determined, support policy for fodder crops production that has economic characteristic, have been considered and, determining influences of this policy on farmers' decision making process was the secondary objective of this study. This research was carried out with 80 farmers, of which 40 still receiving fodder crops production support and 40 were not receiving fodder crops production support. The datawas analyzed statistically and the chi-square test was used to test the relationship between variables. The result of the study showed that; notwithstanding the individual characteristics, farm characteristics, and economic factors which were fodder rops prices, contribution of fodder crops on livestock production and support for fodder crops production were significiantly related with farmers' decision making process in fodder crops production. 2004, l'age:87 KEY WORDS: Decision Making Process, Fodder Crops Production, Fodder Crops Production Support, Effective Factors on Decision Making Process