Fe-%40 Ni-%2 Mn alaşımında ısıl işlem süresi ve sıcaklık değişiminin austenite yapıda meydana getireceği değişiklikler ve bunların fiziksel özellikleri
The changes of induced on the austenite structure of the heat treatment time and temperature variation in Fe-%40 Ni-%2 Mn alloy and its physical
- Tez No: 151125
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Doktora Tezi Fe-% 40 Ni-% 2 Mn ALAŞIMINDA ISIL İŞLEM SÜRESİ VE SICAKLIK DEĞİŞİMİNİN AUSTENİTE YAPIDA MEYDANA GETİRECEĞİ DEĞİŞİKLİKLER VE BUNLARIN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ Selva BÜYÜKAKKAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Bölümü Danışmanı: Prof. Dr. Hüseyin AKTAŞ Bu çalışmada, ısıl işlem süresi ve sıcaklığı değiştikçe, oda sıcaklığında austenite yapıda bulunan Fe-% 40 Ni-% 2 Mn alaşımının yapısal, manyetik, mekanik ve termal özellikleri çeşitli fiziksel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bu alaşımda, dentrite yapıdan austenite yapıya geçiş oda sıcaklığında SEM kullanılarak gözlenmiştir. Isıl işlem süresi ve sıcaklığının numuneyi homojenleştirmek için önemli olduğu tespit edilmiştir. Fe-% 40 Ni-% 2 Mn alaşımında, manyetik özellikler PPMS DA ve Mössbauer spektroskopi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. PPMS DA mıknatıslanma sisteminde, ısıl işlem süresi ve sıcaklığı arttıkça, mıknatıslanma değeri oda sıcaklığında dislokasyon yoğunluğuna bağlı olarak düşmüştür. Mössbauer spektroskopisi hem ferromanyetik hem de paramanyetik fazın hacim yüzdesini belirlemek için kullanılmıştır. Oda sıcaklığında f.c.c. yapıdaki alaşım ferromanyetik davranış göstermiştir. Bu durum literatürle uyumludur. Fe-% 40 Ni-% 2 Mn alaşımında, plastik deformasyon özellikleri SEM, Mössbauer spektroskopisi, PPMS DA mıknatıslanma ve Vickers mikro sertlik ölçüm sistemleri ile incelenmiştir. Bunun yanında, numunenin mikro sertlik özelliğini incelemek için Vickers mikro sertlik yöntemi kullanılmıştır. Isıl işlem süresi ve sıcaklık arttıkça, mikro sertlik değeri dislokasyon yoğunluğuna bağlı olarak azalmıştır. Dislokasyon yoğunluğu numuneye çok sert bir özellik kazandığı gözlenmiştir.. Ferromanyetik yapıdan paramanyetik yapıya geçiş sıcaklığı olan Tc Curie sıcaklığı ve paramanyetik yapıdan antiferromanyetik yapıya geçiş sıcaklığı olan Tn Neel sıcaklıkları DSC sisteminde tespit edilmiştir. 2004, 100 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Austenite, Dentrite, Plastik Deformasyon, Zor-Zorlanma, Mössbauer Spektroskopisi, PPMS DA, Mflcro Sertlik, DSC.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE CHANGES OF INDUCED ON THE AUSTENITE STRUCTURE OF THE HEAT TREATMENT TIME AND TEMPERATURE VARIATION IN Fe- 40 % Ni - 2 % Mn ALLOY AND ITS PHYSICAL PROPERTIES Selva BÜYÜKAKKAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. Hüseyin AKTAŞ In this study, as heat treatment time and temperature are changed, morphologic, magnetic, mechanic and thermal properties of Fe-40 % Ni-2 % Mn alloy, in which austenite behaviour is observed at room temperature, have been investigated using various physical characterisation methods. In this alloy, the transformation of dentrite phase to austenite phase were observed using (SEM) at room temperature. It has established that heat treatment time and temperature are important to homogenise sample. In Fe-40 % Ni-2 % Mn alloy, magnetic properties are investigated using PPMS DC magnetometer and Mössbauer spectroscopy system. In PPMS DC system, as heat treatment time and temperature are increased, magnetisation value has been fallen down due to dislocation density at room temperature. Mössbauer spectroscopy was used to determine volume fraction of both ferromagnetic and paramagnetic phase. In f.c.c. structure alloy is observed ferromagnetic behaviour at room temperature. This result is in agreement with literature. In Fe-40 % Ni-2 % Mn alloy, properties of plastic deformation are investigated by SEM, Mössbauer spectroscopy, PPMS DA magnetometer and Vickers micro-hardness measurement systems. Besides, Vickers micro-hardness system is used in order to investigate the samples micro-hardness. As heat treatment time and temperature are increased, micro-hardness value is decreased due to dislocation density. It is observed that dislocation density has acquired very hardness property to sample. Ferromagnetic to paramagnetic phase transition temperature, Tc Curie and antiferromagnetic to paramagnetic phase transition temperature, Tn Neel, were also established in DSC system. 2004, 100 pages Key Words : Austenite, Dentrite, Plastic Deformation Stress-Strain, Mössbauer Spectroscopy, SEM, PPMS DC Micro-hardness, DSC.