Sıvı alkali metal-metal alaşımlarının elektronik özelliklerinin sıcaklık ve konsantrasyon bağımlılığı
Temperature and composition dependence of electronic properties of liquid alkali metal-metal alloys
  1. Tez No: 151134
  2. Yazar: ZEYNEP AYDUĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BORA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SIVI ALKALİ METAL-METAL ALAŞIMLARININ ELEKTRONİK ÖZELLİKLERİNİN SICAKLIK VE KONSANTRASYON BAĞIMLILIĞI Zeynep AYDUGAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Bora ALKAN Bu tez çalışmasında yapılan tüm hesaplamalarda Kubo ifadesinden türetilen özdirenç formülü kullanıldı. Bu hesaplamalar yapılırken Aninıalu ve Heine metoduna dayanan sanki-potansiyel ve Percus-Yevick denkleminden elde edilen yapı faktörü kullanılmıştır. İlk önce sıvı Lix_xMgx alaşımının özdirencinin konsantrasyon davranışı incelendi. Daha sonra ise saf Li, Mg ile birlikte her bir konsantrasyonunun sıcaklık davranışına bakıldı. Elde edilen eğrilerin eğimlerinden de özdirenç sıcaklık katsayısının konsantrasyon davranışı incelendi. Elde edilen bu sonuçlar deneysel veriler ile birlikte Ziman ifadesinden elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Sonuçlarımızın deneye daha yakın olduğunu gördük. Bunun nedenin kullandığımız formülün açık sıcaklık bağımlılığı içermesinden kaynaklandığını düşünüyoruz. 2004, 63 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kubo formülü, özdirenç, ikili sıvı alaşımlar, Percus-Yevick denklemi, sanki-potansiyel, yapı faktörü, özdirenç sıcaklık katsayısı i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis TEMPERATURE AND COMPOSITION DEPENDENCE OF ELECTRONIC PROPERTIES OF LÎOUÎD ALKALİ METAL-METAL ALLOYS Zeynep AYDU?AN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Bora ALKAN In this thesis, all calculations were carried out by using resistivity formula, which is derived from the Kubo formula. The pseodopotential curve which depends on Animalu and Heine method and structure factor which is derived from Percus-Yevick equation have been used for these calculations. Firstly, concentration behaviour of the resistivity of liquid Lix_xMgx alloy has been investigated. Then, temperature behaviour of each concentration with pure Li,Mg has been considered. Concentration behavior of resistivity temperature coefficients was investigated from slopes of curves obtained. The results so obtained were compared with experimental data and the results from Ziman formula. We observed that our results were come closer to the experiment. We think that obtained good results arise from the formula we used which contains temperature T explicitly. 2004, 63 pages Key Words : Kubo formula, resistivity, binary liquid alloy, Percus-Yevick equation, pseudopotantial, structure factor, resistivity temperature coefficient 11