Etlik piliçlerde kuluçkadan çıkış sonrası yeme geçiş süresi ile değişik ham protein düzeylerinin performans ve sindirim sistemi gelişimi üzerine etkileri
Effects of withholding time of feed and different crude protein levels on the performances and development of digestive system in broiler after hatching
  1. Tez No: 151149
  2. Yazar: DİLEK GÖKÇEYREK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Doktora Tezi ETLİK PİLİÇLERDE KULUÇKADAN ÇIKIŞ SONRASI YEME GEÇİŞ SÜRESİ İLE DEĞİŞİK HAM PROTEİN DÜZEYLERİNİN PERFORMANS VE SİNDİRİM SİSTEMİ GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ Dilek GÖKÇEYREK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İbrahim ÇİFTÇİ Bu araştırma, kuluçkadan çıkış sonrası yeme ve soya geçiş süresi ile farklı ham protein düzeyli karma yemlerin, etlik piliçlerin performans, besin maddeleri sindirilcfailirligi ile sindirim sisteminin fiziksel ve morfolojik gelişimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmada 700 adet erkek Ross-308 etlik civcivi, her bir alt grupta 6 adet, 10,11 ve 12. gruplarda 8 adet olmak üzere 12 gruba dağıtılmıştır. Geriye kalan 232 adet civcivde sindirim sistemi incelemesi için performans denemesinde olduğu gibi ayrılmıştır. Denemede civcivlere 3 farklı ham protein düzeyli (%18.4, %23.0 ve %27.6) karma yemler 4 farklı yeme geçiş süresinde (0-6 saat içinde hemen,12, 24 ve 48 saat sonra) 3x4 faktöriyel düzende verilmiştir. Yeme ve suya geçiş suresinin cardı ağırlık (CA) ve canlı ağırlık artışı (CAA) üzerine etkileri deneme boyunca önemli bulunmuş (P0.05), 4.gün ham protein smdirilebilirliği yeme 48 saat geç geçişle düşmüştür. Yüksek ham protein düzeyi organik madde ve kuru madde sindirilebilirliğini düşürmüş, 4. günde ham protein siııdirüebilirliğini arbırnıştjr.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis EFFECTS OF WITHHOLDING TIME OF FEED AND DIFFERENT CRUDE PROTEIN LEVELS ON THE PERFORMANCES AND DEVELOPMENT OF DIGESTIVE SYSTEM IN BROILER AFTER HATCHING Dilek GOKCEYREK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Ibrahim ÇİFTÇİ This experiment was conducted to investigate effects of withholding time of teed and water and different dietary crude protein levels on the performances, digestibility of nutrients, developments of digestive system in broiler chicks after hatching. In this experiment, 700 one-day-old male Ross-308 broiler chicks were randomly distributed to 12 experimental treatments with 6 replicates of 6 chicks of each for 1" to 9to groups and 8 chicks for lO* to 12 groups. 232 chicks were also separately allocated to experimental groups like performance test to investigate the digestive system. Mixed feeds in 3 different crude protein levels (18.4, 23.0 or 27.6 %) were provided to chicks in 4 different withholding time of feed and water (immediate (0-6 h) access to feed and water, fed after 12h, 24h or 48h) with a complete 3x4 factorial arrangement Significant effects of withholding time of feed and water were observed throughout the experiment on the body weight (BW) and body weight gain (BWG). Delayed access to feed and water reduced BW and BWG (PO.05). Retardation in BW for 48h -delay in access to teed and water was not compensated until final weight Dietary crude protein (CP) was also significantly affected the BW and BWG, and each increment in dietary CP increased BW and BWG (PO.05). An increase in delay to access to teed and water decreased teed intake lor especially early feeding period, but an increase in dietary CP increased teed intake. Feed conversion ratio was improved by increasing withholding time and dietary CP level. No significant effects of withholding time on the digestibility of dry or organic matter were observed (P>0.05).