Anaokuluna devam eden altı yaş çocukların motor gelişimlerine beden eğitimi çalışmalarının etkisinin incelenmesi
A study on the effect of physical education studies on motor development of siz-years old children attending kindergarten
- Tez No: 151148
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada anaokuluna devam eden altı yaş çocukların motor gelişimlerine beden eğitimi çalışmalarının etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desenle Ankara Oniversitesi'ne bağlı üç anaokulunun alü yaş gruplarına devam eden 20 deney ve 20 kontrol olmak üzere toplam 40 denek üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Hirst et al. (1986) tarafından geliştirilen okul öncesi çocukların motor performanslarını değerlendirme testi ile çocuğa ve ailesine ait bilgileri edinmek için“ Çocuk- Aile Bilgi Formu”geliştirilmiştir. Deney grubundaki çocuklara motor becerilerin gelişimini destekleyici on iki haftalık, haftada iki gün, kırk beşer dakikalık toplam yirmi dört seanslık beden eğitimi programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklar bu eğitim programına katılmamıştır. Eğitim programı sonunda her iki gruba da okul öncesi çocukların motor performanslarını değerlendirme testi sontest verilerim elde etmek için uygulanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda bulgular, deneysel işlemin etkisi, cinsiyet, deneklerin ailelerine ilişkin değişkenler açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of physical education activities on motor skills development of six-year old kindergarten children. The design of the research was pretest- posttest control group experimental design. The subjects participated in this research were 40 children attending six-year old groups of three kindergartens of Ankara University. The subjects were assigned into two groups - 20 children formed the experimental group, those who were exposed to treatment and 20 children formed the control group, those who were not exposed to treatment Two data collection instruments were used to obtain data for this research:“Evaluation Test of Motor Skills Performances of Preschool-Aged Children”developed by Hirst et al. (1986) and“Child-Family Information Form”. Evaluation test consisted of four sub sections; standing long jump, hopping (dynamic balance), balancing on one foot (static balance) and gross agility task.“Child-Family Information Form”was administered to obtain demographic data. Totally 24 session physical education programme lasting 12 weeks, 2 days a week, 45 minute long was applied to the children in experimental group in order to maintain their motor skills development Children in control group were not included in this physical education programme. At the end of the physical education programme, the subjects were given“Evaluation Test of Motor Skills Performances of Preschool-Aged Children”as posttest The findings were evaluated considering the effect of the treatment, gender of die subjects, variables related to the families of the subjects.