Kaynaklı parçalarda oluşan artık gerilmelerin incelenmesi
An investigation of residual stresses in welded parts
- Tez No: 151179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Malzemelerin kaynak ısısına cevabı, bazı durumlarda artık gerilmeler ve distorsiyonlar gibi mekanik problemlere yol açar. Kaynaklı parçalarda soğuma sırasındaki lokal büzülmeler sebebiyle, artık gerilmeler ve distorsiyonlar meydana gelir. Bu meydana gelen artık gerilmeler, harici gerilmeler ile birlikte, beklenmedik anlarda parçanın hasar görmesine sebep olabilir. Distorsiyonlar ise, parçanın boyut hassasiyetini olumsuz olarak etkiler. Tüm bu olumsuzlukları önlemek için kaynak işleminden sonra ek işlemler yapmak zorunluluğu vardır. Bu sebeple, kaynaklı parçalarda meydana gelen artık gerilme ve distorsiyonlan önceden tahmin etmek, önemli bir araştırma konusu olarak araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Sonuca ulaşmak için deneysel çalışmalar yapmak başvurulan en önemli yollardan biridir. Ancak tek basma deneyler kaynak ısısına maruz malzemelerin karmaşık davranışına yol açan faktörleri incelemeye ve bunların birleşik etkilerini birbirinden ayırmaya yeterli değildir. Sonlu elemanlar yöntemi ile modelleme, kaynak işlemini fiziksel kurallara göre simule eder. Bu çalışmada, aim kaynağı ile birleştirilen parçalarda meydana gelen artık gerilmeler sonlu elamanlar yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. 2 boyutlu analiz neticesinde çıkan sonuçlar, daha önce yapılan çalışmaların sonuçlan ile karşılaştırılarak, yapılan model doğrulandı. Anahtar Kelimeler : Aim Kaynağı, Artık Gerilmeler, Sonlu Elemanlar Yöntemi, ANSYS, Isıl Analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thermal response of materials to a welding heat source sometimes causes mechanical problems, e.g. residual stresses and distortion and changes in mechanical properties due to changes in the microstructure. Residual stresses and distorsion take place in weldments due to local heating and cooling. When this residual stresses combine with the external forces, unexpected failure can be observed during service life of weldments. The distortion can effect the dimensional accuracy of the weldments. Therefore some additional straightening processes are needed atfer welding process. For this reason, the prediction of the amount and the distribution of residual stresses and distortion before welding has been an important subject for researchers. Experimental testing is one way to approach solution. However experiments alone can not separate the factors involved and their integrated effects on the complex behaviour of the material subjected to the welding heat. Finite element modelling simulates the welding behaviour according to the pysical laws. In this thesis, the residual stresses that taken place in a butt welding is investigated with finite element method. The results obtained from 2 dimensional analysis compared with the previous studies of different researchers, so the model is verified. Keywords : Butt Welding, Residual Streses, Finite Element Method, ANSYS, Thermal Analysis.