Çan linyit kömürünün flotasyonla zenginleşebilirliği ve fizibilitesi
Flotation of çan lignite coal and feasibility
- Tez No: 151180
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
II ÖZET Ülkemizde doğal gazın ve petrolün kısıtlı olması zengin linyit yataklarının değerlendirilmesini ortaya çıkartmaktadır. Son yıllarda yaşanan hava kirliliği sorunu evsel ve endüstriyel yakıt olarak kullanılan kömürün kullanımım kısıtlamıştır. Çevre sağlığının önem kazanması ile kömürün niteliği ön plana çıkmıştır. Lmyitlerimizin büyük bir bölümü yüksek kül ve kükürt içermekte ve ısıl değeri düşüktür. İthal edilen düşük kül ve kükürt içeren kömürlerin ülkemize girmesiyle yerli kömürlerin zenginleştirilmesi gündeme gelmiştir. Ocaktan çıkarılan tüvenan kömürü kullanıma sunmadan önce çevreye en az zarar verecek kalitede ürünler haline getirmek gerekmektedir. Kömür satış fiyatının azlığı ve ancak büyük kapasitelerde üretiminin ekonomikliği, üretimin mekanizasyonunu zorunlu kılmaktadır. Ocak üretiminde ileri mekanizasyon uygulaması ile tüvenan kömürün ince tane oram artmaktadır. Bu çalışmada Çanakkale Çan linyit kömürlerinin kalitesinin arttırılarak çevreye daha az zararlı bir yakıt haline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Çan Linyitleri İşletmesi'nde üretilen (+ 60 mm) parça, (60 - 40 mm) ceviz, (40 - 30 mm) findik, (-30mm) toz kömür ürünlerinden tane iriliği ve kalori yönünden en kötü durumda (ince tane ve düşük kalori) olan toz ürünün flotasyonla zenginleştirilebilirliği araştınlmaktadır. Zenginleştirme araştırmalarından bu toz kömürün flotasyonla zenginleştirilerek, kalitesinin kısmen düzeltilebileceği ortaya çıkmıştır. Bu veriler ışığında bir tesis kurulduğunda zenginleştirme maliyetleri ve piyasa şartlan o kömürün zenginleştirilip zenginleştirilemeyeceği konusundaki karan etkileyecektir. Zenginleştirme maliyeti ise, tesis kapasitesi ve yöntem dizaynına göre değişmektedir. Bu nedenle zenginleştirme araştırması sonuçlarına göre farklı kapasitelerde ve farklı yöntem dizaynı ile beş değişik flotasyon tesisinin yatınm ve işletme maliyetleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT It's a well known fact that Turkey has only limited gas and petroleum resources. Due to lack of this resources, we have to evaluate our Lignite deposits to us efor energy production. In last decades, some problems about lignite consumption have been rising. The use of lignite for industry or home perposes is cousing enviromental problems like air pollution etc. These enviromental problems are mostly arising from the quality of lignites these we have been prodicing ower the years. The enviromental problems and good quality lignite importing is forcing the low quality lignites to make it easy to sell. On the other hand, low prices are causing to increase the production capacities and therefore implementation modern mechanical pnduction systems is becoming invertable and here comes one more problem; high percentages of fine coal production. In this study, some ore dressing and feasibility investigation have been conducted on Çanakkale/ Çan Lignite samples. For these purpose, (-30mm) lignite samples have been used for the flotation tests. The studies reduced that, it's possible to increase the quality of the lignite produced but actual market condition, the plant's settling and operating costs will probably effect the investment's profit. Some feasibility studies for different capacity and design options have been also conducted and presented in this report.