An environmental approarch on solid waste processing plants in İzmir
İzmir'deki katı atık işleme merkezlerine çevresel bir yaklaşım
  1. Tez No: 151183
  2. Yazar: AFŞAR ÜRÜT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Katı atık ve bertarafı modern dünyanın öncelikli problemlerinden biridir. Düzenli depolama eski çağlardan beri kullanılan temel kah atık depolama yöntemi olmuştur. Ancak düzenli depolama alanları bulunması özellikle büyükşehirler için sorun olmaya başlamıştır. Benzer bir problem İzmir ilinde yaşanmaktadır. Harmandalı düzenli depolama tesisinin ekonomik ömrü sona ermekte ve yeni düzenli depolama alanları oluşturulmasında zorluk çekilmektedir. Bu çalışmada mekanik ve biyolojik önişlemler uygulayarak katı atıklarda hacim azaltılmasına çalışılmıştir. Bu amaçla açık ve kapalı sistemde laboratuar düzeneğikleri hazırlanmış ve büyük hacim azalmaları sağlanmıştır. Ayrı toplama, kompostlaşürma ve aerobik deponi teknikleri gibi farklı fiziksel ve kimyasal yöntemler uygulandığında deponiye gidecek atık hacminde %80-90 varan hacim azalması olduğu gözlenmiştir. Laboratuarda hacim azaltılaması yanında kompost verimi üzerine de çalışmalar yapılmış. Kompost verimini test etmek için bitki çimlendirme deneyleri, kalitesini tayin etmek için ağır metal analizleri yapılmıştır. Ayrıca pirina maddesinin kompost kalitisinin iyileştirilmesine etkisi üzerine çalışmalarda yapılmıştır. Pirina öncelikle komposta hacim vermek amaçlı eklenmiş ancak ürünün nem oranım dengelemek konusundada umut verici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Solid waste is one of the most important problems of the modern world. The oldest method of SW disposal was landfilling. But the availability of land for waste disposal is being a problem, especially for metropolitan cities. Izmir has also faced a similar problem. The SW produced is deposited on Harmandali Sanitary Landfill Area. But it has an economical life of 2 years left and there has been a difficulty to find a new sanitary landfill area. The effect of mechanical and biological pre-treatment of SW on volume reduction was investigated in this study. Lab-scale open and closed system volume reduction studies were conducted and effective volume reduction was obtained. In this study it was observed a 80-90% decrease in volume occupied by the solid wastes, if pre-processing are applied before final disposal at landfill sites, like separate collection, composting and aerated landfilling. Beside the lab-scale studies, composting studies were also carried out to determine the quality of the compost obtained from the solid waste. The produced compost was used for plant germination experiments to test the quality of compost. The effects of olive pomace addition on compost quality were also examined. First olive pomace was used to give structure to the compost material, but it was observed that olive pomace addition give promising results on moisture content control of the compost