Failure analysis in laminated compasites with pin-loaded hole
Pim delikli tabakalı kompazitlerde hasar analizi
- Tez No: 151184
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
m ÖZET Bu çalışmanın amacı, dairesel delikli, tabakalı glass-vinylester kompozitin yırtılma mukavemetini hasar yükünü ve hasar modunu araştırmaktır. Plakanın deliği rigid bir pim yardımıyla değişken yayılı yüke maruz bırakılmıştır. Tabakalı kompozit fiber olarak örgülü cam elyaftan, reçine olarak ise vinylester den meydana gelmiştir. Bu çalışmalar, plakanın uç kısmının deliğin çapma oram; birden beşe kadar, plakanın genişliğinin deliğin çapma oram; ikiden dörde kadar, iki farklı şekilde araştırılmıştır. Deneysel ve Nümerik çalışmalarda Fiber yönlendirme açısı sabittir. Hasar analizi nümerik ve deneysel olarak yapılmıştır. Nümerik çalışmada üç boyutlu sonlu eleman yöntemi kullanılmıştır. Nümerik çalışma LUSAS 13.4 sonlu eleman paket programı yardımıyla hazırlanmıştır. Bu programda maksimum hasar yükü nonlinear analiz yöntemiyle bulundu ve hasar analizinde Hashin kriteri kullanıldı. Hasar durumunda, kompozit plağm hasarlı nodlarmdaki malzeme özellikleri indirgendi. Malzemenin mekanik özellikleri, standart testler yardımı ile bulundu. Deneysel çalışmada, numuler üzerideki hasar tipleri belirlendi ve maksimum hasar yükleri bulundu. Nümerik sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştırıldı. Deneysel ve nümerik sonuçlar arasında iyi bir uyum olduğu gözlendi. Anahtar sözcükler : Hasar analizi, tabakalı kompozitler, pim, cam lifi-vinylester.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The aim of this study is to investigate bearing strength, failure mode and failure load in a laminated glass-vinylester composite plate with circular hole. The hole of the plate is subjected to a traction force by a rigid pin. Composite plate is consisted of woven glass fiber and vinylester resin. These are investigated for two variables; the hole is a distance from the free edge of the plate of width-to-hole of diameter (E/D) ratio (1,2,3,4,5), rectangular plate of width-to-hole of diameter W/D ratio (2,3,4,5). Orientation angle of fiber 9 =0° is constant in numerical and experimental study. The failure analysis is performed numerically and experimentally. Three dimensional finite element method is used for numerical study. Numerical study is performed with assistance of LUSAS 13.4 finite element analysis program. In this program, maximum failure load is found with nonlinear analysis, Hashin failure criteria is used in this failure analysis. In the case of failure, appropriate properties of failure mode are reduced. The mechanical properties of the composite material are obtained from standard tests. Failure types on the specimens are defined and maximum failure loads are found in experimental study. The results of experimental study and numerical study are compared and it is seen that reasonable agreement between experimental and numerical results. Keywords : Failure analysis, laminated composites, pin, glass-vinylester.