Bürolarda mekansal organizasyon ve esneklik tutkusu
The concepts of spatial organization and flexibility in office spaces
  1. Tez No: 151187
  2. Yazar: NAZLI YÖNT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİME CİMCOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
IV ÖZET Esneklik kavramı günümüzün değişen sosyo-kültürel değerleri, yapım sistemleri ve elektronik donanımları göz önüne alındığında, tüm bina tipleri için çok önemli bir yere sahiptir ve olması gereklidir. Bunun yam sıra, büro mekanlarının düzenlenmesi sırasında esneklik günümüzde çalışma düzemerinin, iletişim ve data teknolojilerinin hızla değiştiği ortamda daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Büro mekanlarında esnekliği etkileyen faktörler çeşitlidir. Çalışma düzeni tipleri, mekan biçimleniş kriterleri, sabit ve hareketli donanımların düzenlenmesi ofis mekanlannda esneklik ve dönüşebilirliği doğrudan etkileyen unsurlardır. Bu tez kapsamında, birinci bölümde genel bir giriş yapılarak konu tanıtılıp; amaçlar, kapsam ve çalışmada kullanılan yöntemler tamülmaktadır. İkinci bölümde, büro kavramı tanıtılıp, büro mekanları hizmet ettikleri amaçlara göre sınıflandırılmış ve tarihsel süreç içinde gelişimleri kısaca ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, bina kabuğunu ve dolayısıyla esnekliği etkileyen kavramlar olan büro mekanı kullanım biçimleri ve büro mekanlarrmn biçimleniş kriterleri ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde ise, esneklik ve dönüşebilirlik kavramları tanıtılıp, büro mekanlannda esnekliği etkileyen sabit ve hareketli donanımlar ele alınmaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, bu analiz çalışmasının sonuçlan incelenmekte ve analiz edilen bütün faktörlerin esnekliği nasıl etkileyebileceği sonuç bölümünde kısaca belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays flexibility concept has very big importance for all types of buildings, since the changing cultural values, electronic riggings have big influence on all types of buildings. In addition to this, while organizing our offices, the flexibility is getting more and more important since our work systems, communication and date technology are changing rapidly. There are many factors that have direct effects on the flexibility of our offices. These are as follows; 1. Different type of work systems in our offices 2. The criterions that shape our place. 3. Arranging of stable and non-stable riggings. This thesis is formed of five sections. In the first section subject, purposes, extent and means used for thesis are being introduced. In the second section, office concept is being introduced. Offices are classified depending on usage and developments. This explanation is done historically. In the third section, types of usage for offices and criterions that shape our offices are being explained since they have big influence on the structure of building and on flexibility consequently. In the fourth section flexibility and recycle concepts are being presented. The stable and non-stable riggings that affect the flexibility are being explained. In the last section, analysis results are being examined. All analyzed factors that affect the flexibility are being explained.