Lider-üye etkileşim kalitesi ve ofis tasarımından duyulan memnuniyet arasındaki ilişki: Bir banka örneği
The relation ship between leader-member exchange quality and office desing a case of a bank
  1. Tez No: 590874
  2. Yazar: ONUR GÜZEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAZLI AYŞE AYYILDIZ ÜNNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ofis ve çalışma alanı, bir iş sistemi içinde insanın görevlendirildiği mekansal alanlardır. Çevre koşulları ise, iş sistemini etkileyen ve/veya iş sistemi tarafından üretilen fiziksel (örn. aydınlatma, gürültü, ısı ve benzeri), örgütsel (örn. çalışma süreleri ve benzeri) ve sosyal (örn. ücretlendirme gibi) etmenleri içermektedir. Lider üye etkileşimi, etki sürecinde liderlerin bütün ekip üyeleri ile farklı bir liderlik stili dahilinde etkileşim içerisinde olmasıyla oluşan farklı düzeydeki ilişkilere odaklanmaktadır. Lider ve üyenin niteliklerinden kaynaklanan farklılıklar ve bu farklılıkların neticesinde lider ile her bir üyenin oluşturduğu“ikili ilişki”lider üye etkileşimi kapsamında değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı ofis tasarımı ve teknolojinin getirdiği esneklik ve yeniliklerin açıklanarak lider- lider-üye etkileşimi teorileri ışığında ofis tasarımından duyulan memnuniyet ile lider üye etkileşimi arasındaki ilişkinin ortaya koyulmasıdır. Çalışma literatür taramasını takiben banka personelleri üzerine gerçekleştirilen bir anket çalışması ile desteklenmiştir. Gerçekleştirilen anket çalışması ile çalışanların lider üye etkileşim kalitelerine ilişkin algıları ile cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre istatiksel anlamlı bir fark bulunamazken, çalışanların toplam hizmet sürelerine göre istatiksel anlamlı bir fark bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışanların ofis tasarımından duyulan memnuniyet düzeylerine ilişkin algıları ile cinsiyet ve yaşa göre istatiksel anlamlı bir fark bulunamazken, çalışanların eğitim durumları ve toplam hizmet sürelerine göre istatiksel anlamlı bir fark bulunduğu tespit edilmiştir. Ofis tasarımından duyulan memnuniyet ile lider üye etkileşim kalitesi arasında ilişki ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The office and the working area are the areas where people are assigned in a business system. Environmental conditions affected by business system and/or produced by physical (eg lighting, noise, heat), organizational (eg working hours) and social (eg, compensation) factors. Leader Member Exchane Quality focuses on different levels of relationships that occur when leaders interact with all team members in a different leadership style. The differences arising from the qualifications of the leader and the member and the“bilateral relationship”formed by each member with the leader as a result of these differences are evaluated within the scope of the interaction of the leader and member. The aim of this study is to explain the flexibility and innovations of fffice design and technology and to reveal the relationship between the satisfaction of office design and the leader member exchange quality. The study was supported by a survey of bank personnel following the literature review. The survey shows us that there was no statistically significant difference between employees 'leader member exchange quality and their gender, age and education status, while there was a statistically significant difference between employees' experience period. There was no statistically significant difference between the perceptions of employees about the office design satisfaction, gender and age, but there was a statistically significant difference between employees ' educational status and experience period. There is a positive relationship between satisfaction with office design and the quality of leading member exchange quality.