Local scour at the downstream of flip bucket type of energy dissipators
Sıçratma tipli enerji kırıcı yapıların mansabında oluşan taban oyulmaları
- Tez No: 151231
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, dolusavağı sıçratma eşildi barajların mansabında meydana gelen taban oyulmalarında, farklı sediment türlerinin oyulma geometrisi üzerinde meydana getirdiği değişimler incelenmiştir. Deneysel yöntemler kullanılarak yapılan bu çalışma, Devlet Su İşleri Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Hidrolik Model Laboratuarı'nda yürütülmüştür. Bu konuda günümüze kadar yapılan çalışmalardan elde edilen ampirik bağıntılara göre bulunan sonuçlarla, deneylerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Deneylerde 3 farklı çapta sediment kullanılmış, her sediment için 5 ayrı debide çalışılmıştır. Her deney sonunda oyulma çukuru geometrisini belirlemek amacıyla x, y ve z yönlerinde okumalar yapılmış ve bu verilerle Surfer Programı kullanılarak oyulma çukuru perspektifi çizilmiştir. Olayı etkileyen parametrelerle boyut analizi yapılarak, bu parametreler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Taban malzemesinin, oyulma geometrisi üzerindeki etkisi incelenerek tüm deney verileri analiz edilmiş ve sonuçlara ilişkin yorumlar yapılarak öneriler sunulmuştur. Anahtar sözcükler : Maksimum oyulma derinliği, oyulma çukuru geometrisi, sediment, sıçratma eşiği, su jeti, yersel oyulma.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, effects of different type of sediments on a local scour geometry are examined at the scours formed at the downstream of dams which has a flip bucket type of spillway. This study was carried out in the State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Laboratories by using experimental methods. The results which were obtained from experiments and the results which were obtained using the empirical functions that are obtained from the studies that were conducted till present were compared. In the experiments, sediments in three different diameters were used; these sediments were studied in five different discharges. At the end of each experiment to determine the scour geometry readings were taken in the directions of x, y, z and the scour perspective geometry was drawn using Surfer program by using these readings. By doing dimensional analysis with the parameters that are affecting the occurance, the relation between these parameters was searched. The results of the experiments were analyzed by observing the effects of the base material on the scour geometry and interpretations were done about the results and suggestions were presented. Keywords : Maximum scour depth, scour hole geometry, sediment, flip bucket, water jet, local scour.