Çanakkale Madencilik Ltd. Şti.'ne bağlı Lapseki-Koru maden ocağında açık işletme delme patlatma tekniğinin etüdü
Investigation of drilling-blasting technique applied at the Lapseki-Koru open pit of Çanakkale Mining Ltd.
  1. Tez No: 151240
  2. Yazar: ALPER GÖNEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇELİK TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
m ÖZET Gerek madencilik, taşocağı işletmeciliği ve inşaat sektörlerinde, gerekse kaza gerektiren diğer altyapı çalışmalarında, delme ve patlatma faaliyetleri kaçınılmaz olarak geniş bir uygulama alanına sahiptir. Öte yandan delme ve patlatmanın üretim maliyeti içindeki payı da küçümsenmeyecek düzeydedir. Bu nedenle patlatma sonuçlarının arzu edilen düzeyde gerçeUeştirilebilmesi için duyarlı bir kestirimin patlatma tasarımlarına yansıması gerekmektedir. Bu çalışmaya konu olan Çanakkale Madencilik Ltd. Şti'ne bağlı Eskikışla kurşun- çinko-gümüş ocağında 1995 yılma kadar serbest armlı ayak şeklinde yeraltı üretimi yapılmış, 21 adet cevherli topuk oluşturulmuştur. Kapalı işletme fadiyetierinin Tahtabkuyu ocağında yoğunlaşması sonucu 1995-2002 yıllan arasında büyük çaplı bir madencilik operasyonu yapılmayan Eskikışla ocağında, flotasyon tesisininn artan tüvenan cevher ihtiyacını karşılamak amacıyla, cevherli topuklar (%10 Pb+Zn tenörlü) ve bu topuklar üzerinde kalan Ag tenörü yüksek (50 gr/ton) örtü tabakasının kazanılması gündeme gelmiştir. 12 - 28m arası delik boylan için kullanılmak üzere bir delme-paüatma tasarım tablosu yapılmış ve atımlarda bu değerler kullanılmıştır. Öncelikle ocak girişinde bulunan 3 adet cevherli topuğun ve bu topuklar üzerineki örtü tabakasının tek kademede kazanılması şeklinde çalışmalar yapılmıştır. Boylan 14-28 m arasında değişen delikler galeri tavanından çıkana kadar delinmiş ardından delik dipleri ağaç bir takoz yardımıyla kapatılarak patlayıcı şarjı yapılmıştır. Arka sıralarda bulunan cevherli topukların kazanılmasında, yükselen topografya kotu ve buna bağlı artan delik boylan nedeniyle (35-45m), örtü tabakasında kademe oluşturulmuş ve iki kademede kazanılması çahşmalan başlamıştır. Halen örtü tabakası üzerinde faaliyetler ve cevherli topukların kazanılması işlemi uyumlu bir şekilde devam etmektedir.IV Yapılan delme ve patlatma çalışmalarında optimizasyonu sağlamak amacıyla, patlatma sonrası parçalanma verimlilik analizleri yapılmış, bu amaçla patlatma sonrası oluşan iri blok sayımı yöntemi laıUamlmışur. Her atım sonrası Lastik tekerlekli yükleyicinin yükleyemediği iri blokların sayısı ve bu blokların eni, boyu ve yüksekliği hesaplanmış, daha sonra ton cinsinden o atımdaki patar miktarının aynı atımdaki patlatılan toplam miktara (yerinde) bölünmesiyle bir patar indeksi elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler gelecekte Eskikışla ocağında yapılacak olan delme patlatma çalışmalarına ışık tutacaktır. Anahtar sözcüler : Delme, patlatma, parçalanma, örtü tabakası, cevherli topuk
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Drilling and blasting operations have widely usable area either in mining, quarrying, construction sector or in any infrastructural working where excavation is necessary. On the other hand, the cost of drilling and blasting is at a level among production costs which can not be underestimated. For this reason, in order to achieve blasting consequences at a desired level, a sensitive prediction has to be reflected upon the blast configuration. In the Eskikışla lead-zinc-silver mine that belongs to Çanakkale Mining Ltd. Co., underground breast stoping method has been applied until the year of 1995 and 21 ore-bearing pillars have been formed. Due to the concentration of the underground activites over Tahtahkuyu, at the Eskışla mine where no great-scaled mining operation is carried out any longer, the recovery of ore-bearing pillars (%10 Pb+Zn grade) and also the overburden, which is rich in Ag (50 gr/ton), have come to agenda to meet the rising material demand of the flotation plant A drill-blast design has been created considering the length of holes between 12- 28 m and these values have been used in the detonations. First of all, the recovery of 3 ore-bearing pillar that are located at the entry of the mine and the overburden above these pillars have been studied. The holes that have a length of 14-28 m were drilled until they got beyond the drift roof and later the bottom of these holes have been blocked with plugs and charged. In the winning of the ore-bearing pillars at the back row, benches have been formed within the overburden layer to be produced in two sequences. The operations of excavation of overburden strata and the pillars are still ongoing in the region coherently. For reaching optimization in the drilling and blasting studies the efficiency of fragmentation after blasting has been analysed and for this purpose, the coarse blocksVI formed following the blasting have been counted. After each single blast, the number of the blocks, which are unable to be loaded by the Wheel Loader, has been counted and the width and height of the blocks have been measured. Later on, a fragmentation index has been obtained by the division of total number of large and unfragmented blocks to the in-situ blasted overall material. These obtained data will guide to the drilling and blasting operation that will be conducted at Eskikışla mine in the future. Keywords : Drilling, blasting, fragmentation, overburden, ore-bearing pillar