Effect of conditioning process on dewatering capacity of treatment plant sludges
Şartlandırma işleminin arıtma tesisi çamurlarının su verme kapasitesi üzerindeki etkisi
- Tez No: 151241
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
IV ÖZET Nihai bertaraf öncesinde çamura uygulanan su alma işlemi, çamurun nihai bertaraf sahasına taşınma maliyetinin azaltılması, çamurun işlenebilirliğinin kolaylaştırılması, nihai bertaraf sahasında koku probleminin önlenmesi ve sızıntı suyu oluşumun azaltılması gibi pek çok avantaja sahiptir. Çamur şartlandırma işlemi; çamurun su Verme özelliklerini geliştirmek ve flokların sıvı fazdan ayrılması ile mekanik su alma işlemlerinde yüksek katı madde içeriğine sahip çamur elde etmek amacıyla uygulanan oldukça önemli bir prosestir. Bu çalışmanın başlıca amacı; şartlandırma işleminin arıtma tesisi çamurlarının su verme kapasitesi üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışma kapsamında yapılan deneysel çalışmalar süresince İzmir Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nden alman biyolojik çamurlar ile çalışılmıştır. Deneysel çalışmanın ilk bölümünde ham çamur özelliklerinin belirlenmesine yönelik olarak, toplam katı madde, organik madde, su muhtevası, pH, elektriksel iletkenlik, çamur hacim indeksi, santrifüjlenebilir çökebilirlik indeksi, kapiler emme süresi, özgül filtre direnci ve zeta potansiyeli gibi bazı parametreler belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde çamur örnekleri, su verme özellMerinin incelenmesi amacıyla farklı dozlardaki üç değişik katyonik polielektrolit (KWD- 3500, 5980 SB, and SNF 5980), noniyonik polielektrolit(KWD 20-LT) ve anyonik polielektrolit (KWD A-0055) kullanılarak şartlandınlmıştır. Şartlandırma işlemi Jar testi kullanılarak yapılmıştır ve Jar testi sonrasında her bir şatlandırma denemesi içinçamur üst suyu bulanıklığı ölçülmüş, çamur özellikleri ve çöken çamur hacimleri izlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde yapılan deneysel çalışmalar farklı dozlar ve kimyasallar kullanılarak şartlandırılan çamur örneklerinin su verme kapasitelerinin değerlendirilmesine yönelik olarak yürütülmüştür. Buchner Hunisi ve Kapiler Emme Süresi Testleri optimum şartlandıncı madde ve dozunun belirlenmesinde temel parametreler olarak ele alınmıştır. Zeta potansiyeli ölçümleri ise partikül yüküne bağlı olarak optimum şartlandıncı doz aralığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Santrifüj çökebilirlik indeksi parametresi de kimyasal olarak şartlandırılmış çamur örneklerinin santrifüjleme ile su alma proseslerindeki performanslarının belirlenmesi amacıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Dewatering process, which is commonly applied to sludges before final disposal, have many advantages such as reduction of transporting costs, facilitating of handling processes, prevention of odor problem, and reduction of leachate production in land fill areas. Sludge conditioning is the most significant process to improve sludge dewatering properties and to provide the separation of floes from the liquid phase to achieve high solids content of sludge in mechanical dewatering processes. The major aim of this study was to investigate the effect of conditioning process on dewatering capacity of treatment plant sludges. The experimental studies were carried out using biological sludge samples taken from İzmir-Çiğli Municipal Wastewater Treatment Plant. To determine sludge characteristics, some properties of raw sludge samples such as dry solids content, water content, organic matter content, pH, electrical conductivity, sludge volume index, centrifugal settleability index (CSI), capillary suction time (CST), specific resistance to filtration (r), and zeta potential (ZP) were first analyzed before sludge conditioning studies. Secondly, sludge samples were conditioned with different amounts of commercially available polyelectrolytes namely, cationic polyelctrolyte (KWD-3500, 5980 SB, and SNF 5980), non-ionic polyelectrolyte (KWD- 20LT), and anionic polyelectrolyte (KWD A-0055), in order to investigate their conditioning effects onIll sludge dewaterability. Classical Jar test method was used to condition sludge samples. After conditioning studies, to evaluate dewatering capacity of chemically conditioned sludge samples, supernatant turbidity, settled sludge volume were analyzed after 30 min. of settling time. Buchner Funnel (Specific resistance to filtration, r), Capillary Suction Time (CST) tests were done for filterability evaluations. The parameters were used as the main parameters for determination of optimum conditioner and its optimum dose range. Electrokinetic measurements were also done to control the optimum conditioner dose range using Zeta Potential. This study evaluated the efficiency of Centrifugal Settleability Index (CSI) parameter in characterizing the dewaterability of conditioned sludge samples.