Strategic environmental assessment model for Turkey
Stratejik çevresel değerlendirme, Türkiye için model
  1. Tez No: 151242
  2. Yazar: ERHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ill ÖZET Stratejik Çevresel Etki Değerlendirmesi (SÇED), Türkiye'nin çevresel yönetim alanında ihtiyaç duyduğu yeni bir kavramdır. Yurtdışında pekçok uygulaması olmasına rağmen, bazı ülkeler henüz SÇED uygulamasına geçememiştir. SÇED Özellikle klasik ÇED projelerinin bir önceki ayağı olan politika, plan ve programları içermektedir. Yerel, bölgesel ve ulusal olarak çevresel yönetim politikalarının belirlenmesi, plan ve programlarının hazırlanması için SÇED'e ihtiyaç vardır. Dünyada birtakım SÇED metodları uygulanmaktadır. Bu metodlar ülkelerin coğrafi, sosyal ve ekonomik yapılarına göre değişik özellikler içermektedir. İyi bir SÇED için ülkelerin bu koşullarını doğru tahlil etmek gerekir. İyi tahlil edilmiş SÇED ile meydana gelecek politikalar, planlar ve programlar ile sürdürülebilir kalkınma iyi işleyen bir mekanizma olarak karşımıza çıkacaktır. Türkiye'de SÇED çalışmaları başlamış olup Hollanda hükümeti ile MATRA programı çerçevesinde çeşitli bölgelerde pilot çalışmalar yapılmaktadır. (Çanakkale ve Antalya) Türkiyede etkin ve aktif bir SÇED için bu maddeleri iyi kurgulanmış bir SÇED yönetmeliğine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Strategic Environmental Assessment (SEA) is new concept of environmental management for Turkey. Despite many applications in other countries, it is a new concept for some countries. SEA include policy, plan and programmes which stage before classical Environmental Impact Assessment. There are different SEA methods applied on the world. These methods change from one country to the other depending on the geographical, social and economical conditions. By making policy, plan and programmes within the SEA concept; sustainable development will be applicable. Government of Turkey have started SEA study in cooperation with government of Netherlands within MATRA programme. For proactive and SEA application in Turkey. SEA regulations have to be promulgated In this study, a SEA made for Turkey is proposed by making use of SEA regulations in different countries.