Gediz grabeninden Büyük Menderes grabenine sismik anoloji ve Büyük Menderes grabeninin sismik yorumu
Seismic anology from the Gediz graben and seismic interpretation of the Büyük Menderes graben
  1. Tez No: 151246
  2. Yazar: İLYAS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ŞALK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada Büyük Menderes Grabeni'nde yapılan sismik çalışmalar sonucunda elde edilen sismik kesitlerin yorumu yapılmıştır. Büyük Menderes Grabeni'nde atılan sismik hatlar sonucunda elde edilen sismik kesitlerin yorurnlanmasında Alt-Orta Miyosen denilen birinci paket olarak ta adlandırılan organik maddece zengin basenin yeri belli olmamakla beraber herhangi bir kuyu bilgisi de mevcut değildir. Gediz Grabeni'nde daha önce Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından yapılan sismik çalışmalar sonucunda birinci paketin yeri bellidir ve kuyu bilgisi de mevcuttur. Sismik yöntemde bilindiği gibi birinci paket, sismik kesitlerde kireçtaşlannda yüksek değerli amplitüt verir ve bir aşınma ile oluşmuş toplap yüzeyleri oluşturur. Bu benzerlik Büyük Menderes Grabeni'nde de görülmüştür. Ayrıca Büyük Menderes Grabeni'nin Gediz Grabeni ile simetri olduğu jeolojik çalışmalardan bilinmektedir. Bu simetrilikten yola çıkılarak Gediz Grabeni'nden Büyük Menderes Grabeni'ne sismik anoloji yapılmıştır. Bu anoloji ile de birinci paketin yeri belli olmuştur. Bu çalışma sonucunda ilk defa bir sismik çalışmanın yapıldığı Büyük Menderes Grabeni'nde jeolojiden de bilinen simetrilikten yola çıkılarak ; kaynak kaya, örtü kaya ve rezervuar potansiyeli olan Alt-Orta Miyosen yaşlı basenin Graben içindeki yayınımı, haritalanması ve Gediz Grabeni ile simetri olduğu sismik yöntemle de ispatlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, seismic sections that were gained as a result of the seismic works made in Büyük Menderes Graben were interpreted. In the interpretation of the seismic sections as a result of the seismic lines laid down on Büyük Menderes Graben, basin which is called Early-Middle Miocene and also called as the first package is rich in organic substances and whose location is not known and no information regarding any wells is not available. As a result of the works conducted in Gediz Graben by Turkish Petroleum Corporation, location of the first package is known and well information is also available. As it is known in the seismic method, first package gives high value amplitude in the seismic sections in limestones and it forms toplap surfaces which are established by erosion. This similarity was also seen in the Büyük Menderes Graben. Also from the geological works carried out it is know that Büyük Menderes Graben is symmetrical with Gediz Graben. From this symmetricality, seismic analogy from Gediz Graben to Büyük Menderes Graben was conducted. With this analogy, location of the first package was determined. As a result of this work, from the symmetricality known from geology in the Büyük Menderes Graben where for the first time a seismic work was carried out; it is intended to be proved that permeation and mapping of Early-Middle Miocene old basin in the Graben, which has the potential of source rock, cover rock and reservoir potential and that this basin is symmetrical with Gediz Graben with the seismic method.