Tek değişkenli dağılım modelleri
  1. Tez No: 15125
  2. Yazar: HAMZA EROL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
XIX ÖZET Günümüze kadar insanoğlu değişik alanlarda, çeşitli tip problemlerle karşılaşmış, hala da karşılaşmaktadır. Karşılaşılan bu problemlere paralel olarak çözümler aranmış, yeni teknik ve metodlar geliştirilmiştir. İnsanoğlu sadece karşılaştıkları değil, karşılaşabilecekleri problemleri de önceden tahmin etme ve bu problemlerle karşılaşmadan önce gerekli planlama yoluna gitmiştir. Şu bir gerçektir ki, en iyi planlama istatistik kullanılarak yapılan planlamadır. Her alanda, karşılaşılan yada karşılaşılabilecek problemleri en iyi şekilde karakterize edebilen modeller geliştirilmiş ve bu modellerin tüm özellikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu anlamda dağılım modelleri, insan yaşamında çok önemli bir yere sahiptir. Günümüzde değişik alanlarda karşılaşılan yada karşı lası labi 1 inecek problemler için dağılım modelleri kullanılmaktadır. Bu alanlara örnek olarak, biyoloji ve tıp, mühendislik, genel teori, dilbilim, kalite kontrol, -fiziksel bilimler, güvenirlik, sosyal bilimler, kazalar ve ölümler, askeri alanlar verilebilir. Bu alanlarda bilinen tek değişkenli olarak, yaklaşık 300 değişik dağılım modeli vardır. Biz bu çalışmada, bu dağılım modellerinden çekirdek dağılımlar olarak nitelendirilebilecek 168 modelden 58 dağılım modelini ele aldık ve özelliklerini inceledi k.
Özet (Çeviri)
XX SUMMARY Human beings -faced and still -facing different problems in many areas up today. Parallel to these problems, new technics and metods are developed -for the solution of these problems. Human beings deal with not only the -faced problems, but may -face problems in the -future. Humans want to predict the problems which they face in the future and they make some plans for that kinds of problems. The best way of making the best plan is to use statistics. For the problems that faced or may face in the future in many areas, new models which characterizes problems well are developed and for these models all properties are studied. In this manner distribution models have an important place in human life. Today in different areas such as, biology and medicine, engineering, general theory, linguistcs, quality control, physical sciences, reliability, social sciences, accident, absenteeism, ballistics, floods, many distribution models are used. There are approximately 300 different univariate distribution models. In this work we studied the properties of 58 distribution models out of a class of distribution models having 168 models.