Matris sıralamaları ve istatistikteki uygulamaları
- Tez No: 15124
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
m. ÖZET Bugün, matris sıralamaları istatistikte özellikle lineer modellerde Önemli uygulamalara sahip olduğundan matris teorisinde çok Önemli bir kavramdır. Bilinen cebirsel sıralama bağıntıları matrisler kümesinde geçerlidir. Bu durum matrislerin bazı kısmi ve ön sıralamalarına götürür. Tanımlanan sıralama bağıntıları yakın ilişkiye sahiptir. Bu yüzden sıralamalar arasındaki ilişkiler çalışıldı. Matrislerin tanımlı olduğu kümeye göre, tanımlanan sıralama bağıntıları farklı olduğundan idempotent matrislerin kısmi sıralamaları da çalışıldı. Ek olarak, Lowner sıralamanın istatistikte nasıl ve nerede uygulanabildiği çalışıldı.
Özet (Çeviri)
VIÎ SUİKAST Today, The matrix ordering is very important concept in matrix theory because It has especially important applications on linear models in statistics. Known algebraical ordering relations is valid on matrix sets. This case leads on some partial ordering and preordering of matrices. The defined ordering relations has the close relation. So that the relations between them are studied. Because according to the definition set of matrices the defined ordering relations differs, The partial ordering of idempotent matrices are studied. İn addition, How and Where Lowner ordering is applicable in statistics is studied.