Bor karbür-titanyum diborür kompozitlerinin sıcak presleme ile üretimi
Production of B4c-TiB2 composites by hot pressing method
  1. Tez No: 151260
  2. Yazar: OYTUN ALPHAN SEPİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ADDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
BOR KARBÜR TİTANYUM DIBORUR KOMPOZITLERININ SICAK PRESLEME İLE ÜRETİMİ ÖZET Günümüzde önemli bir mühendislik malzemesi olan Bor, hem ülkemizdeki doğal kaynaklarının zenginliğinden hem de ileri teknoloji ürünlerinin oldukça değerli olmasından dolayı ülkemiz için ayrı bir önem taşımaktadır. Bor karbür ve titanyum diborür mühendislikte kullanılan önemli iki bor bileşiğidir. Bor karbürün yüksek sertlik başta olmak üzere üstün fiziksel ve kimyasal özellikleri bu malzemeyi günümüzde savunma sanayinden, nükleer endüstriye kadar çok geniş bir alanda kullanılmasını sağlamaktadır. Fakat bor karbürün kırılmaya karşı hassasiyeti ve tamamen yoğun bir malzeme üretmedeki zorluklan bu malzemenin en önemli sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kompozit malzemeler farklı malzemelerin iyi özelliklerini bir arada kullanılmasını sağlamaktadır. Bu özellikten yola çıkarak bor karbürün bahsedilen dezavantaj larını gidermek için başka bir malzeme ile kompozitini üretmek mantıklı olacaktır. Bor karbürün fiziksel ve kimyasal özelliklerine yalan özelliklere sahip olan titanyum diborür kompozit malzeme üretmek için ideal bir malzemedir.Kompozit üretiminde kullanılan en yaygın methodlardan biri sıcak presleme yöntemidir. Bu tez çalışmasında bor karbür titanyum diborür kompozitlerinin sıcak presleme ile üretim şartları çalışılmıştır. Farklı koşullardaki parametrelerin kompozit üretimindeki etkileri incelenmiş ve optimum koşullar bulunmuştur. Yapılan çalışmalarda değişken parameteler olarak sinterleme sıcaklığı, sinterleme basmcı, sinterleme zamanı ve bileşimdeki titanyum diborür miktarı kullanılmıştır. Üç farklı sinterleme koşulunda yapılan deneylerde hacimsel olarak yüzde beş, on, onbeş ve yirmi oranlarında titanyum diborür miktarının elde edilen kompozit üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda 2200°C lsaat ve lOOMPa sinterleme koşullarında çalışılan ve hacimce %15 TİB2 içeren kompozit en iyi özellikleri göstermiştir. vıı
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF BORON CARBIDE TITANIUM DIBORIDE COMPOSITES BY HOT PRESSING METHOD SUMMARY Today boron is an important enginnering material. The richness of the natural source in our country and the valuable high technology products makes boron very important for our country. Boron carbide and titanium diboride are the two important compunds of boron that used in engineering. Superior physical and chemical properties especially high hardness makes boron carbide used in a very wide applications area from defence industry to nuclear industry. However,the brittleness and producing a uniform fully dense material, are the main problem for boron carbide. Composite materials have the advantages of using different materials good specialities together. From this property of composite materials it is logical to use other materials to make composite of boron carbide in order to remove the disadvantages that is described for boron carbide. Titanium diboride's and boron carbide's similar physical and chemical properties make titanium diboride an ideal material for composite. In production of composite materials hot press is one of the common method. The production conditions of boron carbide titanium diboride composites produce by hot press is studied in this thesis study. Different condition parameters effect is researched in the production of the composite and optimum conditions are found. Sintering temperature, sintering time, sintering pressure and the amount of titanium diboride in the composition are the variable parameters in this study. The effect of different titanium diboride amounts; five, ten, fifteen and twenty percentages by volume; in three different sintering conditions are examined in the composite. Results of the studies showed that 2200°C 1 hour and 100 MPa sintering conditions and 15% T1B2 amount has the best properties in the composite. viu