Bor karbür-silisyum karbür kompozitlerinin sıcak presleme ile elde edilmesi
Production of B4C-SiC composites by hot pressing method
  1. Tez No: 151262
  2. Yazar: EVREN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ADDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında, tane boyutu 6,5 jtrnı ve daha düşük olan bor karbür tozuyla 1,2 /im ve daha düşük olan silisyum karbür tozlarının değişen miktarlarda silisyum karbür tozlan ilavesiyle yüksek sıcaklık ve yüksek basınçta sinterlenmesi sonucu ortaya çıkan numunelerin mekanik özellikleri incelenmiş ve karakterizasyonu yapılmıştır. Numunelerin yoğunluk, sertlik ve mukavemet değerleri gibi mekanik özellikleri belirlenmiştir. Bor karbür yüksek ergime sıcaklığına, yüksek sertliğe, iyi mekanik özelliklere, düşük yoğunluğa, yüksek nötron absorblama özelliğine sahiptir. Ayrıca, kimyasal maddelere karşı direncinin oldukça yüksek bir malzeme oluşu, elmas ve kübik bor nitrür'den sonra bilinen üçüncü en sert malzeme olması sayesinde zırh malzemeleri gibi gün geçtikçe yaygınlaşan geniş bir kullanım alanına sahiptir. Silisyum karbür ise aşındırıcı bir toz olarak, aşındırıcı takım malzemelerinde ve parlatma işlemlerinde kullamlmaktadır. Silisyum karbür elmas ve bor karbürden daha düşük sertliğe sahip olmakla beraber, çok geniş bir biçimde metal dışı malzemelerin öğütülmesinde, sert malzemelerin son işleme kademelerinde ve seramik parçalarda üretim maliyetinin önemli olduğu zamanlarda dolgu olarak kullanılır. Bor karbür-silisyum karbür kompozitleri türbin motorlarında, ısı ileten tüplerde, savunma sanayisinde, zırh yapımında ve potalarda olduğu gibi çok farklı uygulamalarda kullanılabilmektedir. Bor karbürün gevrek kırılmaya karşı hassasiyetinden, tamamen yoğun ve hiçbir içyapı kusuru içermeyen uniform bir malzeme elde edilmesindeki zorluklardan ve üretiminde kullanılan yöntemlerin hem pahalı hem de seri üretime uygun olmamasından ötürü değişen miktarlarda silisyum karbür tozlan ilavesiyle yüksek sıcaklıkta ve yüksek basınçta sinterlenerek bor karbür-silisyum karbür kompozitleri elde edilmiştir. Elde edilen bor karbür-silisyum karbür kompozitleri eğme mukavemeti değerlerinin belirlenebilmesi amacıyla uygun boyutlarda kesilmiştir. Ayrıca elde edilen kompozitin yoğunluk ve sertlik gibi fiziksel özelliklerinin belirlenmesi amacıyla mekanik karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen değerler,' sertlik artışında SiC miktanndaki artıştan çok, sıcaklığın etkin parametre olduğu görülmektedir. SiC ilavesinin B4C'ün mukavemetini arttmcı bir etkisi bulunmadığı ve sıcaklık artışı ile birlikte porozite miktarının azaldığı ve yapımn kompaktlaştığı gözlenmiştir. Yoğunluk değerlerinin en fazla olduğu 2250°C'deki % 10 ve % 20'lik numuneler en az poroziteye ve en kompakt yapıya ait görüntüler olarak saptanmıştır. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study concept, boron carbide and silicon carbide powders with the particule sizes respectively 6.5 ptm and lower, 1.2 /Jm and lower were sintered under high temperature and high pressure with the different silicon carbide contents by volume; and the mechanical properties were analyised and the related characterization were done on the resulting samples. Mechanical properties like density, hardness and bending strength of the samples were determined. Boron carbide has high melting point, high hardness, good mechanical properties, low density and high neutron absorption capability. Also, due to its resistance against chemical reactions and the known third hard material after diamond and cubic boron nitride, its usage increases day by day in the armor industry. Silicon carbide is used as an abrasive powder in abrasive machining tools and in polishing. Silicon carbide has a lower hardness than diamond and boron nitride and it is widely used as a grinder of non-metals, in the final issue of hard material machining and as sub-filler of ceramic materials when the production cost is high. Boron carbide-silicon carbide composites are widely used in different types of areas as well as turbide blades, tubes, armor industry and in crucible production. Because of the high brittleness behavior and the obstacles regarding the production methods of boron carbide for a strictly dense and without a flaw microstructure, with the different silicon carbide contents by volume, they were sintered under high temperature and high pressure and maintained boron carbide-silicon carbide compositions. The resulting boron carbide-silicon carbide compositions were then cut at the necessary dimensions in order to analyze the bending strength. Also, the mechanical characterization analyzes were done in order to determine the physical properties like relative density and hardness of the composite. Regarding to the experiment results, we have seen that the temperature increase is the affective parameter rather than the increase of the amount of SiC. Also, the SiC dispersion in a B4C matrix has no toughening effect and the porosity rate decreases as well as the composition gets denser with increase in temperature. The highest relative density and the fully dense microstructure rates have been achived at 225 0°C for the compositions of % 10 and % 20 SiC by volume. IX