Dana besisinde besi başı canlı ağırlık ve rasyonun enerji düzeyinin besi performansı üzerine etkileri
- Tez No: 15129
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ÖZTÜRKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada dana besisinde besi başı canlı ağırlık ve rasyon enerji düzeyinin besi performansına etkileri araştırılmıştır. Araştırmada hayvan materyali olarak Siyah Alaca ve Siyah alaca X Günüy Sarı Kırmızı melezi (Fİ ve Gl ) erkek danalar kullanılmıştır, Deneme tesadüf parselleri deneme planında 2X2 f aktör iyel deneme tertibine göre düzenlenmiş, besi başı canlı ağırlık birinci faktör (296.5 kg ve 251 kg), rasyonun enerji düzeyi (kg kuru maddede 2.27 ve 2.13 Meal ME) ikinci faktör olarak ele alınmıştır. Her grupta 7 hayvan olmak üzere 4 grup oluşturulmuş ve toplam 28 hayvan denemeye alınmıştır. Her bir canlı ağırlık grubuna sadece enerji düzeyleri farklı iki rasyon 88 gün süre ile verilmiş, bu süre içinde 22 günlük periyotlarla kuru madde tüketimi, ME tüketimi, canlı ağırlık kazancı, kg canlı ağırlık kazancı için tüketilen kuru madde ve ME miktarları saptanmıştır. Gruplar arasında kuru madde tüketimindeki farklılıklar 23.-44. günlük dönem dışında, ME tüketimindeki farklılıklar bütün dönemlerde, canlı ağırlık kazancı ve kg canlı ağırlık kazancı için tüketilen kurumadde miktarlarındaki farklılıklar ise sadece 45.-66. günlük dönemde önemli bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this work was to examine the effects of initial weight and dietary energy level on fattening performance of young bulls. Black and White bulls, Black and White, Red South Anatolian crossbred bulls were used in the research.