Gün ışığı ile aydınlatma alanında geliştirilen yeni teknolojiler hakkında bir araştırma
A research on new technologies developed in daylighting
- Tez No: 151314
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞENER KÜÇÜKDOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET GÜN IŞIĞI İLE AYDINLATMA ALANINDA GELİŞTİRİLEN YENİ TEKNOLOJİLER HAKKINDA BİR ARAŞTD2MA Bu çalışmada, gün ışığı ile binaların aydınlatılması ihtiyacına cevap verebilecek olan sistemler ve bu sistemlerle ilgili geliştirilen yeni teknolojiler ve malzemeler hakkında toplanılan bilgiler sunulmaktadır. Sürdürülebilir mimari ve enerji tasarrufu konularında ümit verici ufuklar açan bu sistemleri kullanıcılara, tasarımcılara ve üreticilere tanıtmayı amaçlayan bu çalışmada; gelişmiş gün ışığı aydınlatma sistemlerinin teknik özellikleri, tasarım hedefleri, bazı sistemlerle ilgili uygulanmış örnekler ve maliyet ve enerji tasarrufları hakkında bilgi verilmektedir. Yukarıda belirlenen amaca yönelik olarak çalışma beş bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, çalışmanın amaçlan, içeriği, yöntemi ve kapsamı belirlenmektedir. İkinci bölümde; gelişmiş gün ışığı aydınlatma sistemlerinin, ne olduğu, ortaya çıkma nedenleri ve bu nedenlere giden süreç kısa bir şekilde anlatılmıştır. Bu sistemlerin tasarım amaçlan ve uygulama hedefleri ortaya koyulduktan sonra, buna bağlı olarak; gelişmiş gün ışığı aydınlatma sistemlerinin yerine getirdikleri işlevler hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Son olarak bu sistemlerin sınıflandırılmasında izlenen yöntem ve sistem matrisi ortaya konmuştur. Bu matriste; gelişmiş gün ışığı aydınlatma sistemleri iki ana gruba ayrılmıştır: yayınık gök ışığını bina içerisine alan sitemler ve direkt güneş ışığını bina içerisine alan sistemler. Üçüncü bölümde; yayınık gün ışığım ana ışık kaynağı olarak kullanan ve buradan gelen ışığı bina içerine çeşitli yöntemlerle alan sistemler anlatılmıştır. Bu bölümde yer alan sistemler, kendi içlerinde de bina içindeki konumlarına (pencere bölgesi veya çatıda) göre ayrılmaktadır. Aynca sistemlerin teknik tanımları, fiziksel özellikleri ve çalışma ilkeleri, amaçlan, işlevleri, maliyet ve enerji tasarruftan ve uygulanmış örnekleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde; direkt güneş ışığım birincil öncelikli olarak bina içerisine almayı hedefleyen sitemler anlatılmıştır. Bu sistemlerin bazılarının başhklan veya benzerleri 3. bölümde de yer almakta olduğundan bunların özellikleri üzerinde fazla durulmamış bazılarında direkt uygulanmış örnekler sistem grubunu oluşturmuştur. Dolayısıyla bu sistemlerin bina içindeki konumlarına göre değil uygulamalarına göre sıralanmıştır. En son teknoloji ürünü olan ışık taşıyıcı sistemlere de bu bölümün sonunda yer verilmiştir. 3. bölümde olduğu gibi bu bölümde de, sistemlerin teknik tanımlan, fiziksel özellikleri ve çalışma ilkeleri, amaçlan, işlevleri, maliyet ve enerji tasarruflan ve uygulanmış örnekleri anlatılmıştır. Beşinci bölümde, genel bir değerlendirmeden sonra, tartışma bölümünde sistemler özetlenmiş ve sonuçlar kısmında da elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON NEW TECHNOLOGIES DEVELOPED IN DAYLIGHING In this study,an information about new techmlogies and materials which are developed for day lighting buildings are presented. This study's aim is to present innovative daylighting systems to users, desiners and manufacturers. Innovative daylighting systems offer new aspects for daylighting. These systems' technical description, purpose, functions, physical characteristics and principles, cost and energy savings and examples are described. The thesis is comprises five chapters; In the first chapter, the aim, concept and methods of the work are defined. In the second chapter, definition of innovative daylighting systems and reasons that cause these systems to be developed. Moreover, systems design goals and aim to be developed, their functions are generally explained. Lastly, systems are divided in two main groups: Systems admit uniform sky light in building interiors and systems admit direct sun light in building interiors. The third chapter, systems admit uniform sky light in building interiors are; light shelves, anidolic systems, prismatic systems and holografik optical elements. These sytems are divided subgroups acording to their position in building. The fourth chapter, Systems admit direct sun light in building interiors are; light shelves, anidolic sysytems, prismatic systems, laser cut panel, light directing glass and under headline light conveying systems, heliostats, solotube, hollow light guides and light guiding ceilings. Systems' technical description, their purpose, functions, physical characteristics and principles, cost and energy savings and builded examples are described under these systems. The fifth chapter, conclusion, an evaluation about performance of these systems an abstract of these systems were presented. xv