Control of DC-Bus power with ultracapacitor on series hybrid vehicles: Design, analysis and simulation
Seri hibrid araçlarda ultrakapasitör destekli DC bara güç kontrolü: Tasarımı, analizi ve simülasyonu
- Tez No: 287154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ÇAĞATAY BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küresel ısınmanın etkilerini azaltma amacı ile teknoloji; karbon salınımını en aza indirecek sistemlerin gelişimi üzerine yoğunlaşmaktadır. Karbondioksit salınımını ve fosil kaynaklara olan bağımlılığı azaltmak için Hibrid araç teknolojisi üzerine çalışmalar hız kazanmıştır.Bu çalışma kapsamında Hibrid araçlarla ilgili geniş bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir, araç topolojileri ve kontrol stratejileri üzerinde durulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde seri hibrid araç ultrakapasitör eklenerek modellenmiş, ultrakapasitörün aracın farklı sürüş koşullarında araç performans parametrelerine etkisi detaylı olarak incelenmiştir.Bu çalışmada seri hibrid araçlarda DC-bara ve donanımlarının (Akü, Ultrakapasitor vb.) modelleme çalışmaları yapılarak simülasyonu hazırlanmıştır. DC-bara üzerindeki güç aktarımı kontrol altına alınarak sistemin veriminin arttırılması amaçlanmıştır. Bu sayede dizel motorun devreye girme şartları iyileştirilerek yakıt tasarrufunun arttırılması hedeflenmiştir. Bunun yanında ek kaynaklardan elde edilen enerji ile birlikte jeneratörden sağlanan enerjinin verimli depolanması ve kullanılması gerçekleştirilmiştir.Seri Hibrid Araç performansı Matlab/Simulink programında farklı koşullarda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology; focuses on development of systems which minimize Carbon release with the aim of reducing Global Warming effects. The hybrid vehicles researches are growing to reduce the dependence of the fuel sources and to minimize the Carbon release.In this project on extensive literature survey on Hybrid vehicles is performed, vehicle topologies and control strategies are emphasized.In the second part of this project, the series hybrid vehicle is modeled and the affect of ultracapacitor to the performance parameter of vehicle with various driving cycles are observed in detail.In this project, DC-Bus and its components of series hybrid vehicle (Batteries and Ultra Capacitors) are modeled. Efficiency increase of the system is proposed by controlling power transfer on the DC-Bus. Thus the fuel consumption efficiency is increased by controlling the Engine start-up. Furthermore efficient storage and usage of electric energy from additional sources and generators is performed.Series Hybrid Vehicle performance is simulated in Matlab/Simulink for different cases. Simulation results are compared in order to evaluate performance of the system.