Güç frekanslı elektrik alanlar ve biyolojik etkileri
Power frequency electric fields and biological effects
  1. Tez No: 151329
  2. Yazar: ZÜHAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEVORK MARDİKYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
GÜÇ FREKANSLI ELEKTRİK ALANLAR VE BİYOLOJİK ETKİLERİ ÖZET Enerji iletim hatlarının çevresinde, yüksek gerilimden dolayı elektrik alanları meydana gelmektedir. Güç frekanslı bu alanların çevredeki insanlar, hayvanlar ve bitki örtüsü üzerindeki biyolojik etkilerinin belirlenebilmesi için araştırmalar yapılmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlardan yararlanılarak, çeşitli ülkelerde elektrik alanlarına sınır değerler getirilmiştir. Enerji iletim hatlarının planlanmasında en uygun düzenin belirlenmesi için elektrik alan hesabının yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu tezin birinci bölümünde, elektrik enerjisi iletimi, iletim hatları, iletkenler ve direkler anlatılmıştır. 154 kV'luk ve 380 kV'luk enerji iletim hatlarına ait direk şekilleri örnek olarak verilmiştir. İkinci bölümde, elektrik alan analiz yöntemleri incelenmiş ve elektrik alan temel kavramları verilmiştir. Üçüncü bölümde, yük benzetim yönteminin temel ilkesi anlatılmış ve en sık kullanılan benzetim yüklerinin potansiyel katsayıları ve alan ifadeleri verilmiştir. İki boyutlu kartezyen koordinat sisteminde yük benzetim yöntemi kullanılarak 154 kV ve 380 kV'luk iletim hatları çevresindeki potansiyel ve elektrik alan hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde, elektrik alanların biyolojik etkileri için yapılan araştırma sonuçları ve epidemiyolojik çalışmalar verilmiştir. Beşinci bölümde, Almanya, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve diğer ülkelerdeki standartlar verilmiştir. Ayrıca, Türkiye'deki durum değerlendirilmiş ve güvenlik seviyeleri belirtilmiştir. Yüksek gerilim iletim hatlarının etrafında oluşan elektrik alanın hesaplanabilmesi için Yük Benzetim Yöntemi kullanılarak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bilgisayar programı ile Türkiye'de kullanılan 154 kV'luk ve 380 kV'luk iletim hatlarının etrafında oluşan elektrik alan değerleri hesaplanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
POWER FREQUENCY ELECTRIC FIELDS AND BIOLOGICAL EFFECTS SUMMARY Electric fields occur around energy transmission lines because of high voltage. Researchers have been studying to determine the biological effects on human, animals and plants of these power frequency fields. By using the results obtained from the studies on this subjects, the limitation of the electric fields are determined in many countries. In the stage of the planning of power transmission lines, the calculation of electric fields is very important to determine the most convenient configuration. In the first chapter of this thesis, electrical energy transmission, transmission lines, conductors and towers are described. 154 kV and 380 kV high voltage towers are figured. In the second chapter, the electrical fields analysis methods are investigated and the basic electric fields equations are given. In the third chapter, the basic structure of The Charge Simulation Method is described and the commonly used potential cofficients and electric fields of the simulation charges are presented. In 2-D cartesian coordinates system, The Charge Simulation Method is used to calculate the electric fields around 154 kV and 380 kV transmission lines. In the fourth chapter, the research results on the biological effects of electric fields and epidemiological studies are investigated. In the fifth chapter, the standards in Germany, Japan, United States of America, Russia and other countries are given. Furthermore, the situation in Turkey is summed up and security limits are presented. To calculate electric fields around high voltage transmission lines, a computer programme is developed by using Charge Simulation Method. Using the computer programme, electric fields around 154 kV and 380 kV transmission lines are calculated in Turkey.