Synthesis of block copolymers via combination of catonic ring opening and atom transfer radical polymerizations
Katyonik halka açılması ve atom transfer radikal polimerizasyon yöntemleri ile diblok kopolimerlerin sentezi
  1. Tez No: 151377
  2. Yazar: NADİN NARSİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
KATYONİK HALKA AÇILMASI VE ATOM TRANSFER RADİKAL POLİMERİZASYON YÖNTEMLERİ İLE BLOK KOPOLİMER SENTEZİ ÖZET 2-Okzazolinler katyonik halka açılması metodu ile polimerleşerek poli(N- açiletilenimin)leri oluşturan siklik imino eterlerdir. Okzazolin polimerizasyonu, 'yaşayan' karakterlidir ve oluşan polimerler acil gruplarının yapısına bağlı olarak hidrofılik veya hidrofobik özellik gösterir. 2-Okzazolinler, polimerik materyallerin mimari yapılanmn kontrolü için yararlı bileşiklerdir. Okzazolin polimerlerinin çeşitli uygulamaları blok ve graft kopolimerlerinin sentezine dayanır. Yaşayan polimerizasyon tekniklerinin en etkili ve uyumlu olduğu polimer sentez alanlarından birisi blok kopolimer sentezidir. Bu teknikler içinde en etkili olanı, elde edilen polimerlerin molekül ağırlığı ve uç grup kontrolünün sağlandığı atom transfer radikal polimerizasy onudur (ATRP). Blok kopolimerler uç grup fonksiyonlu polimerlerin reaksiyonları ile sentezlenebilir. Bu yöntemde ikinci bir monomerin polimerizasyonunu gerçekleştirebilen uç grup fonksiyonalitesine sahip makrobaşlatıcılar kullanılır. Bu çalışmada metil metakrilat (MMA) ve 2-etil-2-okzazolin (EtOZO) zincirlerinden oluşan amfifilik diblok kopolimerler, atom transfer radikal polimerizasyon ve katyonik halka açılması polimerizasyon tekniklerinin birlikte kullamlmasıyla sentezlenmiştir. Poli(metil metakrilat) (PMMA) ve polistiren (PSt) makrobaşlatıcıları ATRP ile sentezlenmiş ve 2-etil-2-okzazolin monomerinin katyonik halka açılması polimerizasyonunda kullanılmıştır. Bu yolla poli(metil metakrilat-ö-2-etil-2- okzazolin) (P(MMA-i-EtOZO)) ve poli(stiren-Z>-2-etü-2-okzazolin) (P(St-ö- EtOZO)) blok kopolimerleri sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF BLOCK COPOLYMERS VIA COMBINATION OF CATIONIC RING OPENING AND ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATIONS SUMMARY 2-oxazolines are five-membered cyclic imino ethers which are known to polymerize via cationic ring opening polymerization (CROP) to produce poly(N- acylethylenimine)s. The polymerization occurs through a 'living' form and the product polymers become hydrophilic or hydrophobic, depending on the nature of the acyl group. 2-oxazolines are useful compounds for the architectural control of polymeric material. Various applications of oxazoline polymers are based on the structures of block and graft copolymers. The synthesis of block copolymers is obviously one of the polymer synthesis areas where living polymerization techniques are most effective and convenient. Among these techniques atom transfer radical polymerization (ATRP) is effective for the controlled molecular weight and chain end functionality. Block copolymers may be synthesized via reactions of end-functionalized polymers, where macroinitiators with terminal functions that can initiate the polymerization of a second monomer, are used. In this study, amphiphilic diblock copolymers consisting of methyl methacrylate (MMA) and 2-ethyl-2-oxazoline (EtOZO) were synthesized via combination of atom transfer radical polymerization and cationic ring opening polymerization. Poly(methyl methacrylate) and polystyrene macroinitiators were synthesized by ATRP, and used in the cationic ring opening polymerization of 2-ethyl-2-oxazoline to produce poly(methyl methacrylate-ö-2-ethyl-2-oxazoline) (P(MMA-ö-EtOZO)) and poly(styrene-ö-2-ethyl-2-oxazoline) (P(St-ö-EtOZO)) block copolymers. IX