Mevcut bina kabuğunun dolaylı kazanımlı güneş enerji sistemi ile iyileştirilmesi için bir yaklaşım önerisi
An approach for the retrofit of theexisting building envelope whith indirect solar gain system
- Tez No: 151385
- Danışmanlar: PROF. ZERRİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bilindiği gibi, güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında birincil öneme sahiptir ve Türkiye güneş enerjisi potansiyeli balamandan oldukça zengindir. Binalarda harcanan toplam enerjinin %3 6 'sının ısıtma için kullanıldığı ülkemizde bu temiz enerji kaynağından yeterince yararlamlmamaktadır. Binalardaki enerji korunumu standartları güneş enerjisi potansiyelinin gerçek miktarım gözardı etmekte olup bu enerji kaynağının binalarda kullanımını destekleyen kanunlar bulunmamaktadır. Isıtma için harcanan enerji giderleri düşünüldüğünde, mevcut binalarda enerji etkin iyileştirme yapılmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, güneş enerjisi uygulaması, yeni binaların tasarımı ve inşası kadar mevcut binaların iyileştirilme uygulamalarında da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada, dolaylı kazanım sistemlerinden olan Trombe duvar prensibinin binanın opak kabuk bileşenine uygulanması irdelenmiş ve mevcut binanın iyileştirilmesi için bir yaklaşım geliştirilmiştir. Mevcut duvar ve Trombe duvar iyileştirilmesi yapılmış duvarın ısıl performansları zamana bağlı rejimde karşılaştrnlmıştır. Önerilen yöntem, teorik olarak İstanbul'da bir konuta uygulanmış ve iyileştirilmiş duvar,ısıtma enerjisi korunumu bakımından irdelenmiştir. xvıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY As is well known, solar energy is the primary source of the renewable energy sources and Turkey has a great potential of solar energy. Unfortunately it can not be get enough benefit from this clean energy source in buildings, however it is known that %36 of the total energy is consumed for heating the buildings in Turkey. Energy conservation standard in buildings neglect the real amount of solar energy potential and there is no any regulation to encourage the solar energy utilization in buildings. When we consider the amount of heating energy consumption, it can be easily seen that energy conscious renovation of the existing buildings became an important problem. Therefore, solar energy utilization should be considered for the renovation of existing buildings as well as for the design and construction of new buildings. In this study, an approach was proposed for the renovation of existing building by the application of Trombe wall principle (indirect solar gain system) to the opaque component of building envelope. The comparison of thermal performances of existing wall and the proposed Trombe wall application has been made under unsteady state heat transfer conditions. The proposed approach has been theoretically carried out for the selected residential building in Istanbul and the heating energy conservation has been determined for the renovated wall. The study consist of 9 chapters: Chapter 1: In the first chapter, the damage given to the environment by fossil fuels and the importance of energy conservation in buildings is mentioned. Chapter 2: In this chapter, the studies done for the energy conservation in buildings all over the world is mentioned and the results concluded are given. Chapter 3: In this chapter, the definition of the ecology and the need for the ecological design is mentioned. The importance of sustainable design is given as a result of the environmental problems. xvm