İstanbul'da TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na ait tarihi saray ve kasır bahçelerinin peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
The research from the point of landscape architecture of the historic palaces and pavillions gardens attached to The Department of National Palaces in İstanbul
- Tez No: 151384
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET CENGİZ YILDIZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İSTANBUL'DA TBMM MİLLİ SARAYLAR DAİRE BAŞKANLIĞI'NA AİT TARİHİ SARAY VE KASIR BAHÇELERİNİN PEYZAJ MİMARLIĞI AÇISINDAN İNCELENMESİ ÖZET İmparatorluğun yönetim merkezî ve padişahın konut, konaklama, konuklarını ağırlama yeri olarak inşa edilen ve İstanbul'un tarihsel dokusu içinde yerlerini alan saray, köşk ve kasırlarımız; dönemin kültür, sanat ve saray yaşamındaki batılılaşmaya yönelik değişiklikleri yansıtan son örnekleri oluşturmaktadır. Bugün ayakta kalan sarayların birçoğu Ortaçağ ve sonrasında yapılmıştır. 19. yüzyılda ise daha çok eski yapılar gözden geçirilmiştir. Demokrasi ve Cumhuriyet rejimiyle birlikte bu saray ve kasır yapılarının sayılan azalmıştır. Türk kültürünün ve tarihinin saray ve kasır yapıları olarak Osmanlı yapılan bulunmakta, bu da onların önemini artırmaktadır. Milli saray ve kasırların önemi kültür ve tarih hazineleri olmaları dışında, bu değerlerin gelecek kuşaklara aktaranı ve bu yolla tarih bilincinin oluşturulmasından Saray ve kasır yapılan mimari özellikleri yanı sıra sahip oldukları bahçeleriyle de büyük önem taşımaktadırlar. Tarihi değeri olan bu bahçeleri, geçmişle ve gelecekle ilişki kuran, yaşayan kültür anıtları olarak değerlendirmek gerekmektedir. Ayrıca geçmişe ilişkin dış mekan yaşantı anlayışlarım belirtmeleri ve günümüze aktarmaları açısından araştırmaya değer nitelik kazanmaktadırlar. Saray ve kasır bahçeleri birçok değişikliklere uğramakla birlikte, Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı park ve bahçelere geçmiş, bugün ve gelecek arasında köprü kuracak olan kültür varlıklarımızdır. Bu bilgiler ışığında“İstanbul'da Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na Tarihi Saray ve Kasır Bahçelerinin Peyzaj Mimarlığı Açısından İncelenmesi”başlıklı araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünü oluşturan giriş bölümünde tezin amacı, içeriği ve çalışma yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca araştırma sırasında kullanılan yöntemler, literatür çalışması ve saray ve kasır bahçelerinde yapılan inceleme ve gözlemlerden bahsedilmektedir. Araştırma, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı bünyesindeki tarih saray ve kasır bahçelerinin peyzaj mimarlığı açısından incelenmesini, geçmişe ilişkin dış mekan yaşantı anlayışları, saray bina ve bahçe ilişkilerini ortaya koymaktadır. Ayrıca günümüze kadar geçirdikleri tarihsel evrimi içeren değişikliklerin mevcut bahçe düzeni üzerine tasarım, bitkisel materyal ve mimari öğeler açısından etkileri gerek literatür araştırmasıyla gerekse yapılan gözlem ve incelemelerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde saray ve kasır yapılarının yanı sıra bahçelerin öneminden bahsedilmektedir. Saray ve kasır yapılarının ve bahçelerinin neden önemli ve korunmaya değer oldukları üzerinde durulmuştur. xıÜçüncü bölümde saray ve kasır kavramları üzerinde durularak özellikle Osmanlılar için önemi ve anlamı belirtilmeye çalışılmıştır. Daha sonra saray ve kasır yapılarının ve bahçelerinin Türkler için ne ifade ettiği ve tarih boyunca gelişimleri literatür çalışmasıyla ifade edilmeye çalışmıştır. Dördüncü bölümde, Milli Saraylar Daire Başkanlığına ait olan Dolmabahce Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız- Şale Köşkü, Aynalıkavak Kasrı, Ihlamur Kasrı, Maslak Kasrı ve Küçüksu Kasrı yapıları incelemiş, bahçelerinin planlama olarak geçirdikleri evrimler teker teker irdelenmiştir. Beşinci bölümde, araştırmanın asıl amacı olan İstanbul'da TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığına ait tarihi saray ve kasır bahçelerinin peyzaj mimarlığı açısından incelenmesi ele alınmıştır. Bu bahçelerin günümüzdeki koşullan peyzaj mimarlığı açısından incelenmiştir. Alanların incelenmesi tasarım açısından, bitkisel materyal açısından ve mimari öğeler açısından olmak üzere üç kategoride gerçekleşmiştir. Yapılan alan çalışması sırasında bahçelere bizzat gidilerek gözlem yapılmış ve fotoğraflar çekilmiştir. Bu bölümün son aşamasında, yapılan tüm bu çalışmalar sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuç bölümünde ise, yapılan tüm araştırmalar neticesinde genel bir değerlendirme yapılarak sonuca gidilmiştir. Tarihi zenginliğimiz olan bu bahçelerin varlığını sürdürmesi, yapım dönemlerine ait özelliklerini koruması, değerlerinin bilinmesi için yapılacak çalışmaların neler olacağına dair önerilerde bulunulmuştur. XII
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH FROM THE POİNT OF LANDSCAPE ÂMCBİTECTUME OF THE HİSTOKÎC PALACES AND PÂYÎLİONS GARDENS ATTACHED TO THE DEPARTMENT OF NATIONAL PALACES IN İSTANBUL SUMMARY The palaces, köşks and pavilions built as residences and country homes for the Ottoman sultans are a part of Istanbul's historic fabric. Not only did the sultans live at the palaces, but they were also the center of government for the Ottoman Empire. These buildings known as the National Palaces are those which were still in use at the dissolution of the Ottoman monarchy, and reflect the late period when westernisation was a strong influence on culture, art and palace lifeJMost of the palaces which continue to exsist today were built in the Middle Ages and later on. In the nineteenth century, mostly ancient buildings were looked over. During Democracy and Republic System, the number of palaces and pavilions have reduced. As the palaces and pavilions structures of Turkish culture and history, Ottoman buildings exsist and this add to them more importance. Besides being cultural and historical treasures, the importance of national palaces and kicks result from tranfering these values to the future generations and with this way constituting the cultural conscious The palaces and pavilions buildings are important with the gardens mat they own, as their architectural characteristics as. The historical gardens which establish relation between past and future could be evaluated as the living cultural monuments. Also, from the point of view of detennining outdoor style of life comprehension belong to past and transfer these today, these structures have gotten characteristic features that their value will be researched. The palaces and pavilions gardens have lost their originality, however the parks and gardens attached to The Department Of National Palaces are our cultural wealth that they establish relation with past and future. As a result of this information,“The Research From The Point Of Landscape Architecture Of The Historic Palaces And Pavilions Gardens Attached To The Department Of National Palaces In Istanbul5' named study consists of five chapters. So in the fist chapter of this study, a general information about the subject, including the objective and the concept of the study is presented. The method used during the research and litreture process, the investigation and observation of palaces and pavilions gardens are also descibed. The study aims to research from the point of landscape architecture of the historic palaces and pavillion gardens attached to The Department Of National Palaces, outdoor xmlifestyle comprehension belong to past and relationship of palace, building and garden. Changes consisting of the historical evolution of palaces, pavilions buildings and gardens are investigated according to the effects of design, plantings material and architectural elements. Literature research and observation contributed to this study. The second chapter, the importance of buildings and gardens of palaces and pavilions are mentioned. In the third chapter, the concept of palaces and pavilions are emphasised and especially their importance for the Ottomans attempt to explain. In addition to this, the meaning and historical evolution of structures of palaces and pavilions for Turkish people are expressed with literature studies. In the forth chapter, not only buildings of Dolmabahçe Palace, Beylerbeyi Palace Yıldız- Sale Pavilions, Aynalikavak Pavilions, Ihlamur Pavilions, Maslak Pavilions, Küçîlksu Pavilions which attached to The Department Of National Palaces, but also their garden's planning evolutions are examined in detail. The fifth chapter, the main concept of the study named ”The Research From The Point Of Landscape Architecture Of The Historic Palaces And Pavilions Gardens Attached To The Department Of National Palaces In Istanbul" are explained. The present condition of these gardens are explored from the point of landscape architecture. The study fields have been examined in three categories which are design, plantings material and architectural elements. Personal observation of the gardens and photographs taken are used during the field study. In the last step of this chapter, the data collected from study are evaluated. As a result of the studies related to the research area, a general evaluation concerning all of the researches is made. And also some suggestions are made about continuing the existence of these gardens which represent our historical wealth, preserving thier orginal features and the studies of making people aware of their values. xiv